Rio voda s citronovou dužinou a stévií

Rio voda s citronovou dužinou a stévií
Výrobce: McCarter a.s.
Objem: 1500 ml
Obal: PET lahev
Název: Rio H2O s citronovou dužinou
Příchuť: Citron
Typ nápoje: Voda
Přibližná cena: 22 Kč (za 100ml 1,47 Kč)
Energetická hodnota: 42 kJ (10 kcal) ve 100ml
Koupeno: Česká republika
Vyrobeno: Slovensko

Říkal jsem si jakou vodou začít. V jednom nejmenovaném hypermarketu jsem náhodou objevil Rio H2O s citronovou dužinou a přídavkem Stevie (známe už z Rauch Nativa Zelený čaj). Poněkud nový nápad na trhu – čistá světle žlutě zbarvená voda s dužinou od slovenského výrobce.

Abych se vůbec do lahve dostal, bylo nutné odtrhnout etiketu, která překrývala celé víčko. Po menším zápasu se podařilo. Rio voda voní zajímavě. Čekal jsem lehkou citronovou vůni pocházející z dužiny obsažené v nápoji, ale dostavila se dost silná vůně blízká citronu a ještě něčeho dalšího. Bohužel nevím, jak přesně voní Stevia (jestli nějak voní). Už vím, nejvíce se vůně podobá citronce – takové té tekuté citronové náhražce v malé plastové lahvičce.

Chuť rozhodně nelze srovnávat s domácí přípravou vody s citrónem. Nejprve ucítíte cukrem a Stevií lehce nasládlou vodu a pak přichází na jazyk kousky citronové dužiny a kyselá chuť ovoce na závěr. Kladné body získává Rio voda za téměř nulovou pachuť na jazyku po polknutí, známou například z různých ledových čajů.

PET lahev je kvalitně vyrobena, na materiálu se nešetřilo. Výrobce používá méně obvyklou a dražší variantu převlečné etikety tzv. stretch sleeves, tzn. že etiketa pokrývá z vrchu včetně víčka také část lahve. Proto zmíněný souboj s etiketou na začátku. Je totiž dost pevná a nejprve ji musíme z víčka odstranit. Nápoj lze celkem dobře také pít z lahve díky širšímu hrdlu, které používá u svého ledového čaje společnost Coca-Cola. Na etiketě si můžete mimo jiné přečíst "vyrobené asepticky – nejvyšší kvalita". Celkově hodnotím výrobek určitě pozitivně, zkuste spíš jako experiment. Uvidíte.

Složení: Pramenitá voda, cukr (2,5 g/100 ml), citronová šťáva z koncentrátu citronové šťávy (3,5% hm.), jablečná šťáva z koncentrátu jablečné šťávy (1,5% hm.), citronová dužina (1,5% hm.), fruktóza, regulátor kyselosti: kyselina citronová, vitamín C (kyselina askorbová), aroma, sladidlo: steviol-glykosidy (extrakt z listů rostliny Stevia).