Ledový čaj

Dlouho jsme zvažovali a přemýšleli do jaké kategorie vlastně patří skupina nealkoholických nápojů souhrně nazývaných “ledové čaje”. Z pohledu vyhlášky se asi jedná o limonádu. To ale neplatí o všech ledových čajích na trhu, což jsem do nedávna ještě netušil.

Ledový čaj

Podle vyhlášky by ledový čaj spadal do kategorie nesycených limonád, nebo lehce sycených do hodnoty 2,0 gramů oxidu uhličitého na kilo. Do této skupiny pak spadají všechny ledové čaje, které získají "čajovou" chuť díky extraktu. Ledový čaj výrobený extraktem si představte jednoduše. Při výrobě dochází ke klasickému postupu známého z výroby limonád. Sirup neboli nositel finalní chuti obsahuje kapku čajového extraktu a hle – ledový čaj je na světe. Všechny ostatní ingredience (cukr, barviva, aromata, ovocné šťávy ap.) se přidají do sirupu jako u běžné limonády. Pak dojde k nasycení smíchané směsi sirupu s vodou – na hodnotu max. 2 gramu oxidu uhličitého (takové množství bublinek na jazyku nepoznáte) a následné stočení do lahve. CO2 se tak u ledových čajů používá zejména jako konzervant.

V druhém případě najdete v regálech obchodů ledové čaje, které se skládají prakticky celé z opravdu uvařeného čaje. Výrobce prostě ve velké nádrži uvaří čaj, zcedí, přidá ingredience (myšleno vyladí chuť), zchladí a stáčí. Zpravidla svůj čaj už nedosycují, jelikož takový nápoj prochází během vaření pasterací a ta zaručí jeho trvanlivost. Oxid uhličitý tak není vlastně vůbec potřeba. Takto vyrobený nesycený nealkoholický nápoj patří k těm poctivým nešizeným produktům na trhu. Jejich výhodou je kvalitní a silný základ chuti nedosažený různými náhražkami a dochucovadli. Proto oněch přidatných látek obsahuje obvykle dost málo. Možná by se časem hodilo rozšířit vyhlášku o část "ledový čaj". Sem by patřily ale pouze v tomto odstavci popsané ledové čaje.

Tolik ve stručnosti o nealkoholickém nápoji běžně nazývaném "ledový čaj". Je trošku smutné, že čaje popsané v druhém odstavci bývají jen o něco málo dražší než ty obyčejné vyrobené z extraktu. Pokud nepočítám privatní značky různých prodejců, jenž nabízí ledové čaje ze "velmi výhodnou cenu" např. do 15 nebo 20 korun. Vy už ale víte, jak ledové čaje vybírat a čím se řídit a když vychytáte v obchodě zajímavou akci, můžete nápoj nakoupit o desitky procent levněji. A nebo si připravte ledový čaj doma. Pochutnáte si.