Jemně sycená voda Rajec Lípa

Jemně sycená voda Rajec Lípa
Výrobce: Kofola, a.s.
Objem: 1500 ml
Obal: PET lahev
Název: Rajec LÍPA
Příchuť: Lípa
Typ nápoje: Voda
Přibližná cena: 16 Kč (za 100ml 1.07 Kč)
Energetická hodnota: 68 kJ (16 kcal) ve 100ml
Koupeno: Česká republika
Vyrobeno: Slovensko

To, že nekupuji ochucené vody už víte. Abych ale nešidil kategorii “Vody”, přicházím konečně s další příchutí. Nedávno jsem ochutnal nepříliš obvyklou chuť angreštu, dnes to bude Rajec Lípa.

Z lípy se vaří čaj, nemám pravdu? Vyrobit ochucenou vodu Rajec Lípa mi přijde jako zajímavý experiment. Nevím jak společnost Kofola provádí výběr příchutí, které nakonec pustí z laborky do hromadné výroby. Těžko jde ale formou marketingového výzkumu například dotazovaním vybraných respondentů. "Lipovou" chuť samozřejmě dodává aroma a rostlinný extrakt lípa, kterého obsahuje voda 100 mg/l.

Při prvním přivonění cítím nějakou rostlinou přivuň, to ano. Ale nepoznám, že jde o lípu. Voda chutná podobně jako nedávno Angrešt, nedokázu přirovnat chuť k něčemu konkrétnímu. Je uplně čirá, bez jakéhokoliv zbarvení. Po polknutí zaznamenávám trošku divnou pachuť, kterou asi způsobuje kombinace přidatných látek v čele s našim oblíbeným benzoanem sodným. Jemné nasycení chuť nijak nezachrání.

Jemně sycená voda Rajec Lípa

Na etiketě poznáte lipový květ a dočtete se motto vody Rajec "Patentováno přírodou". Až na ty chemické přidatné látky. Uplně bych toto heslo z ochucených vod vypustil. Jinak ale etiketa svůj účel plní dobře. PET lahev s víčkem dlouhého uzávěru má světle zelené zbarvení, aby se odlišila od neochucených vod Rajec. Na množství plastu výrobce nešetřil a tak se vám lahev v ruce nemačká jak papír. Obal a etiketa ovšem nezajímavou chuť nijak nezachrání. Smůla no.

Složení: pramenitá voda Rajec, fruktóza, oxid uhličitý (min. 1 g/l), kyselina: kyselina citronová, rostlinný extrakt lípa 100 mg/l, aroma, kyslik (15–50 mg/l), konzervant: benzoan sodný