Viko Meruňka

Viko Meruňka
Výrobce: Zemcheba s.r.o.
Objem: 750 ml
Obal: Skleněná lahev
Název: Viko meruňka
Příchuť: Meruňka
Typ nápoje: Nektar
Přibližná cena: 30 Kč (za 100ml 4 Kč)
Energetická hodnota: 200 kJ (47 kcal) ve 100ml
Koupeno: Česká republika
Vyrobeno: Česká republika

Další z Viko nektarů se jmenuje Viko Meruňka. Nápoj se vyrábí výhradně z meruněk z Jižní Moravy. Tuto informaci na etiketě nenajdete, proto ji zmiňuji. Zvlášť pro ty, co podporují české výrobky, vězte, že podporujete i domácí pěstitele ovoce.

Pokud chcete pít poctivý nektar, v tomto případě meruňkový, musí splňovat požadavky v množství ovocného podílu. Každé ovoce má podle vyhlášky svojí hodnotu. V Zemchebě moc dobře vědí, že meruňka musí mít 40%. Další minimum přidaných látek, jako u jiných podobně kvalitních nápojů, představuje cukr a kyselina askorbová. Jo a ještě přírodní meruňkové aroma. Hotovo. Vždy zajásám, když nektar obsahuje minimum přidatných látek. Pak už záleží na citu a umu výrobce a kvalitě dodávaných surovin. U meruňky také platí pít nápoj dostatečně vychlazen.

Na první pohled ve skleněné bílé lahvi vidím, že Viko Meruňka bude svojí konzistencí dost hustá. Ano, po cvaknutí kovového víčka mám pocit, že přelévám do skleničky naředěnou přesnídávku nebo tak něco. Voní celkem výrazně, snad to není předzvěst nedobré chuti. Neni. Chutná výborně, řekl bých víc ovocně, hodně se blíží samotným meruňkám. Proto asi také ta hustota. Máte pocit, jakoby jste si nápoj právě sami doma vyrobili. Nechutná tak jemně jako Rauch a už vůbec nemá hořký ocas jako Granini. Určitě nejvíce věrohodná meruňková chuť (trošku i nakyslá) v podobě meruňkového nektaru. Paráda!

Obrázek rozkrojené meruňky s peckou asi nejlépe vystihuje zmíněné ovoce. Na některých etiketách sem si všiml nejednoznačného zobrazení meruňky, která se může plést např. s broskví. Motiv rozkrojeného plodu je asi nejlepší volba pro spotřebitele, aby snadno a hned poznal příchuť. Skleněnou lahev se širokým kovovým víčkem jistě znáte. Nezbývá mi, než říci, že Viko Meruňku považuji za nejlepší meruňkový nektar na trhu. Jestli máte nějakou jinou meruňku, která vás chuťově dostala, sem s ni.

Všechny Viko nápoje nakoupíte v prodejnách Albert (Ahold) a nově také v Globusu.

Složení: pitná voda, cukr, meruňkový protlak, antioxidant kys. askorbová, přírodní meruňkové aroma.