Rio černý rybíz se šípkem i jablkem

Rio černý rybíz se šípkem i jablkem
Výrobce: McCarter a.s.
Objem: 1000 ml
Obal: Tetra Pak
Název: Rio Černý rybíz Šípek
Příchuť: Černý rybíz a jablko
Typ nápoje: Nektar
Přibližná cena: 36 Kč (za 100ml 3.6 Kč)
Energetická hodnota: 190 kJ (45 kcal) ve 100ml
Koupeno: Česká republika
Vyrobeno: Slovensko

Hledal jsem nějakou zajímavou příchuť a našel černý rybíz a šípek. Slovenský McCarter vyrábí velké množství nealkoholických nápojů a dnešní nektar s 30% ovoce mě zaujal. Alespoň podle složení rybíz, jablko a šípek.

Hodnota 30% ovocného podílu se skládá z 18% černého rybízu a 12% jablka. Aby byl černý rybíz nektarem, musí obsahovat 25% šťávy černého rybízu. Aby bylo jablko nektarem – 50%. Jednotlivě tedy nesplňuje ani rybíz ani jablko hranici nektaru, dohromady ale tvoří nektar. Zajímavé. Ještě před zmínkou ovocných šťáv zmiňuje složení na etiketě glukózový sirup a cukr. Chuti šípků dodává extrakt ze šípku a ibiškových květů. Okyseleno kyselinou citronovou a ovoněno přírodním aroma. Konzervanty nehledejte, stejně tak jako barviva, či umělá sladidla. Nápoj prochází pasterací, a tak má roční trvanlivost zajištěnou. Zajímalo by mě, jestli původ ovocných šťáv pochází z plodů vypěstovaných v České nebo Slovenské republice, to se ale asi nedozvíme.

Rio černý rybíz se šípkem i jablkem

Po velice opatrném, přesto rozcákaném nalití do skleničky z úzkého víčka Tetra Paku cítím z nektaru příjemnou vůni černých rybízů. I barvou má jednoznačný nádech do typicky černorybízového nektaru. Ochutnávám a už se oblizuji. Chutná opravdu moc dobře. Možná je to tím, že mám velice rád klasický nektar z černého rybízu. U tohoto Ria se nejprve nejasná chuť postupně mění v typickou trpkost černého rybízu, kterou ihned zjemňuje jablko. Extrakty šípku a ibišku jednoznačně nepoznám. Díky menší trpkosti nektaru nepřichází po polknutí tak silný typický pocit "sucha" v ústech, jako u klasického 25% černého rybízu. Rio obsahuje 10,5 gramu cukrů na 100 ml a je to znát. Ikdyž trpkost rybízu společně se správnou teplotou sladkost umí skrýt, přesto bych na cukříkách ubral. Přecejen obsah glukozo fruktozo sacharozo mixu udělá své.

Rio černý rybíz se šípkem i jablkem složení

Etiketa mě trošku zklamala v tom, že vůbec nezobrazuje jablečný podíl. Vždyt ho tam je 12%. Né každý, jako poblazněnej já ihned zkoumá složení každého nápoje, který uvidí. A tak si málokdo uvědomí na první pohled, že vlastně kupuje nemálo jablka. Přesto musím uznat pěkné zpracování etikety s černým rybízem a šípky. Všimněte si, jak kapičky vody na kuličkách rybízů hezky zvýrazňují. U předchozích McCarter nápojů měla etiketa hlavní nápisy česky a slovensky. Tento už promlouvá ke spotřebiteli pouze slovensky a anglicky. Nálepka na anglické straně s textem "kvalita z našich regiónov" nevím co říká, že by slovenský původ ovoce? Pokud jde o obal – osobně nemám moc rád tyhle zkosené Tetra Paky ještě k tomu s úzkým cákavým víčkem, to je ale hlavně můj problém.

Složení: pramenitá voda, glukózový sirup, cukr, šťáva z koncentrátů (černý rybíz 18% hm., jablko 12% hm.), fruktóza, extrakt ze šípku a ibiškových květů, regulátor kyselosti: kyselina citrónová, přírodní aroma, vitamin C.