Fairtrade nektar Pfanner Mango se špetkou marajacuji

Fairtrade nektar Pfanner Mango se špetkou marajacuji
Výrobce: Hermann Pfanner Getränke GmbH
Objem: 1000 ml
Obal: Tetra pak
Název: Pfanner Mango Fair
Příchuť: Mango + maracuja
Typ nápoje: Nektar
Přibližná cena: 55 Kč (za 100ml 5.5 Kč)
Energetická hodnota: 199 kJ (47 kcal) ve 100ml
Koupeno: Česká republika
Vyrobeno: Rakousko

Mango! Vždyt my tu doteď neměli nápoj s příchutí manga. Pátral jsem a 100% šťávu jsem na trhu neobjevil. Čili z ovocného podílu musíme slevit a to na celých 25% v nektaru od společnosti Pfanner. Který není pouze z manga.

Pfanner Mango obsahuje nejenom 20% podílu manga, ale také 5% maracuji. Když se dívám do tabulky nektarů, tak oba druhy tropického ovoce musí splňovat hranici minimálně 25% podílu v nápoji, aby šlo opravdu o nektar. V tomto případě sice ani mango, ani maracuja neobsahují samostatně 25%, ale budiž, etiketa nazývá nápoj nektarem a vyhláška podobnou kombinaci ovoce umožňuje. Kromě zmíněných ovocných podílů obsahuje Pfanner Mango třtinový cukr (10,6 g/100 ml) a kyselinu citronovou. Škoda té kyseliny, složení mohlo mít známku 1. Jelikož ochutnáváme produkt typu Fairtrade, podporujeme ty nejmenší výrobce z rozvojových zemí v jejich těžkých podmínkách a tím mimo jiné pomůžeme zlepšít ochranu životního prostředí. S tím bohužel přichází trošku vyšší cena, než za neFairtrade nektary. Když tak přemýšlím, já snad nikdy neochutnal mango jako takové.

Fairtrade nektar Pfanner Mango se špetkou marajacuji

Aha, pomalu začínám být v obraze. Podle vůně tedy ještě mango nepoznám, řekl bych, že nejsem ten správný mango znalec, rozhodně mi ale voní hmm... trošku asi do mandarinek servirovaných ve verzi kompot. Barva hezky žlutá, tmavší. Ihned po napití poznáte původní hustotu (dužinatos) ovoce – nektar patří k těm hustším. Osobně si myslím, že by mohl mít i vyšší ovocný podíl, jako například meruňka tj. 35%. V úvodu né tolik výrazná až trošku nahořklá chuť přechází do takové sladko kyselé uprostřed a na konci znovu slabě hořké. Čekal jsem více silnější pocit sladkosti, cukry ale tolik nedominují. A ani ona zmíněná hořkost, či kyselost nektar nijak nekazí. Mírný ovocný dojezd po polknutí. Uplně cítíte věrohodnost chuti a ovocný podíl manga. Nejsem schopen rozeznat, jak hodně výslednou chuť ovlivní maracuja. Asi málo, jelikož jde o typově velice podobné ovoce.

Fairtrade nektar Pfanner Mango se špetkou marajacuji složení

Pfanner Fairtrade produkty poznáte podle nazelenalého Tetra Packu. Ty jsou vždy v balení 1 l a pyšní se širokým víčkem na závit, což považuji za tu nejlepší variantu uzávěru. Zobrazit na etiketě mango nebylo asi nijak jednoduché, přiznávám, že jsem si nejprve spletl červené plody s jablkem. A tak výrobce vymyslel zajimavé podání manga bez slupky a nakrájeného na kostky. Inu proč ne. Na levé boční části zahlédnete také malý obrázek 5% maracuji. Druhý bok se zadní částí popisuje klasicky pfannerovsky složení a podstatu značky Fairtrade. Kdo máte rádi mango a ještě raději v tekuté podobě, sáhněte po mango nektaru od Pfannera.

Složení: pitná voda, mango dužina* (20% hm.), maracuja šťáva z koncentrátu (5% hm.), třtinový cukr*, kyselina: kyselina citrónová. *85% ovoce a cukru pochází z FAIRTRADE zdrojů.