Aroniový nektar ze Štramberku

Aroniový nektar ze Štramberku
Výrobce: Lubomír Janhuba
Objem: 700 ml
Obal: Tetra Pak
Název: Aroniový nektar
Příchuť: Aronie
Typ nápoje: Nektar
Přibližná cena: 60 Kč (za 100ml 8.57 Kč)
Energetická hodnota: Neuvedeno
Koupeno: Česká republika
Vyrobeno: Česká republika

Z letní návštěvy Štramberku jsem si odvezl nejenom Mátový nápoj, ale také Aroniový nektar. Pan Janhuba vyrábí ve své malé fabričce spousty druhů nápojů a když si vzpomenu na letní ochutnávku, nejlepší byl právě Mátový nápoj a hned potom mi v paměti utkvěl Aroniový nektar.

Už z ingrediencí se člověk raduje. Na vypito.cz nemíváme mnoho nápojů s tak málo položkami ve složení a Aroniový nektar tyto řady zase o trošku rozšíří. Obsahuje: Aronii – 30 %, jablečný mošt – 10 % a jablečný koncentrát 7 %. Žádná aromata, konzervanty, zahušťovadla, umělá sladidla. Dokonce chybí přidaný cukr (u nektarů velmi běžný) nebo například celkem běžná okyselovačka v podobě kyseliny citronové. Abychom zajistili delší než několikadenní trvanlivost, musí nektar projít pasterací. Což představuje ale rozhodně lepší variantu, než zajistit expiraci konzervanty. Jednotlivé přisady vám asi nemusím složitě popisovat, snad pouze onen jablečný koncentrát. Koncentrát si představte jako takovou hustší jablečnou šťávu – zbavenou vody tzn. zahuštěnou na konzistenci medu například. Podobně jako u Mátového nápoje, také u Aroniového nektaru už se nemůžu dočkat až láveh otevřu a ochutnám.

Aroniový nektar ze Štramberku

Ano, jistě jste si všimli na zadní etiketě trvanlivosti nektaru do loňského listopadu. Víčko ovšem cvaklo, nápoj rozhodně zkažený nebude. Už vůně z lahve napovídá jednoduchost chuti. Z čehož mám samozřejmě radost. Voní nevýrazně, aroniově a... asi jenom aroniově. A samotná chuť? Kéž by bylo více takových nektarů! Bez jakéhokoliv přidaného cukru a jiných dochucovadel prostě chutná báječně. Ani ne moc trpce, ani né moc sladce. Jablko původní nakyslou, trpkou chuť aronie výborně zjemní a nápoj tak nepotřebuje žádné další ingredience. Jednoduchost receptury a s ní spojené výborné "prosté" chuti tleskám. Někdo by možná řekl "dyť na tom nic neni". Ano není a o tom to je. Prostě si pochutnáte. Žádná pachuť na jazyku, negativní dozvuk chuti, nic takového. Paráda! Velmi dobře si umím Aroniový nektar představit jako přísadu do míchaných nealko drinků (nebo i alko?), stejně tak jako vynikající osvěžující nápoj v parném létě. Možná s nějakou bylinkou ve skleničce jako dodání vůně a vlastně i výraznější chuti...

Aroniový nektar ze Štramberku složení

Podobně jako u Mátového nápoje i Aroniový nektar přichází v sedmičkové skleněné lahvi na široký krátky závit. Takové obaly a víčka mám nejradši, nápoj patří do skla. Tmava etiketa trošku zaniká na pozadí tmavého nápoje. Mluvil jsem o tom již několikrát a osobně tvrdím, že by etiketa s nápojem měla kontrastovat. Aby si ho někdo všiml v regále, aby byl vidět už z dálky a etiketa prostě musí zařit, být výrazná a líbivá na první, maximálně druhý pohled. To mi u Aroniového nektaru chybí. Na druhou stranu mám rád samotné logo "aronie z Podbeskydí" a snahu zobrazit na etiketě základní zdroj chuti – plody aronie ve své originální podobě, tak jak vypadají ve skutečnosti těsně před sklizením. Po veliké chvále složení a chuti samotný vzhled (etikety) přecejen celkové hodnocení trošku sníží, ale rozhodně se nenechte odradit a jakmile na Aroniový nektar narazíte, rozhodně ho vyzkoušejte. Nebo rovnou objednejte s Mátovým nápojem na... aronie z podbeskydí.

Složení: Aronie – 30 %, jablečný mošt 10 %, jablečný koncentrát 7 %.