Stará Dáma Jahodový nektar

Stará Dáma Jahodový nektar
Výrobce: Stará Dáma s.r.o.
Objem: 1000 ml
Obal: Skleněná lahev
Název: Stará Dáma Jahodový nektar
Příchuť: Jahoda
Typ nápoje: Nektar
Přibližná cena: 52 Kč (za 100ml 5,2 Kč)
Energetická hodnota: Neuvedeno
Koupeno: Česká republika
Vyrobeno: Česká republika

Schválně kolik najdete na trhu poctivých jahodových nektarů? Ani jeden přátelé. No dobrá, možna Fructal něco nabízí, pak také Pfanner ve skle, není to ale 50% nektar od Staré Dámy. Jahodové nápoje moc nepreferuji, ale na tenhle jsem zvědav.

Když už jsem zmínil konkurenční výrobky, dobře si všímejte u jahodových nápojů složení, zejména podílu jahodového pyré. Většina z nich neobsahuje předepsaný počet 40% jahodového podílu a nepatří tak do kategorie nektary. Ty jsou svojí "kvalitou" hned za šťávami. Chci tím říci, že Stará Dáma Jahoda převyšuje minimální hranici pro nektar hned o 10%. Neobvyklé. Jinak není ke složení moc co říci. Po vodě a jahodovém podílu obsahuje už pouze cukr.

Přesto, že se Stará Dáma Jahoda skládá z 50% podílu jahodové šťávy a jahodové dřeně, není zdaleka tak hůstá, jak jsem očekával. Vůni ma velice věrnou čerstvě rozmačkaným jahodám, ale přitom né nijak silnou. Chuťově jsem víc než spokojen. 50% podíl poznáte raz a dva. Po napití cítím výraznou chuť jahod, zprvu nasládlou, postupně lehce kyselou a konec malinko hořký. Přesně jak má být. Podobně třeba, jako když si dáte domácí jahodový kompot. Barvu má nektar temně červenou.

Skleněnou litrovou láhev už všichni známe. Kromě svého nepříliš zajímavého designu a úzkého víčka překvapí tím, že je zálohovaná. Záloha 5 korun. Styl etikety patří ke klasice tohoto výrobce, ale přesto se mi líbí o trošku více než zrecenzované brusinky a višně. Jahody jsou pěkně zobrazeny, není možné si poplést příchuť nektaru. Na druhou stranu mě ale překvapuje nejednotnost etiket Staré Dámy a informací na nich. Zde chybí údaj o energetické hodnotě, či množství cukru. Chuťově ale rozhodně patří k těm nejlepším jahodám, co jsem doposud měl tu čest ochutnat.

Složení: Jahodová šťáva, jahodová dřeň, voda, cukr