Rauch happy day nektar černý rybíz

Rauch happy day nektar černý rybíz
Výrobce: Rauch
Objem: 1000 ml
Obal: Tetra Pak
Název: Rauch happy day černý rybíz
Příchuť: Černý rybíz
Typ nápoje: Nektary
Přibližná cena: 46 Kč (za 100ml 4.6 Kč)
Energetická hodnota: 228 kJ (53 kcal) ve 100ml
Koupeno: Česká republika
Vyrobeno: Rakousko

Po výborném, ale velice drahém Rauch 100% pomeranč s dužinou v 200 ml lahvičce, tu mám něco dostupnějšího pro většinu konzumentů. Rauch happy day nektar černého rybízu láká už svým vzhledem a mě obzvlášťě, jelikož považuji černo rybízový nektar za jeden z nejlepších nápojů vůbec. A co vy?

Hned na úvod jsem potěšen širokým víčkem a po nalití do skleničky cítím jemnou vůni černého rybízu. Její lehkost dává předpoklad výborné chuti. A je to pravda, happy day černý rybíz chutná opravdu lahodně. Na úvod celkem sladký pocit hned přechází v trpkou a nakyslou chuť. Připomíná mi, jakoby byl šmrncnutý červeným rybízem. Ona trpkost a takový ten pocit "suchého" jazyku po polknutí černo rybízového nektaru neni tak silná. Přesto patří chuť k těm opravdu exkluzivním.

Správný černo rybízový nektar má mít minimálně25% podíl ovocné složky. Rauch happy day samozřejmě zmíněnou podmínku splňuje. Trošku mě zamrzela přítomnost kyseliny citronové. Etiketa přímo uvádí "okyselené: kyselinou citronovou". Na co proboha? Pro konzervaci prochází nápoj pasterací, čili kyselina vyloženě pouze pro okyselení? Mám pocit, že černý rybíz je kyselý až až. Škoda, mohlo být složení za 1.

Také dost překvapí zmínka o přidaných cukrech. Resp. etiketa v tabulce výživových hodnot udává obsah sacharidů 12,2 g/100 ml. Ve složení ale zmínka o přidání cukru neexistuje. Jde tedy asi o přírodní cukry z černého rybízu. I tak je to zvlášní, jelikož vyhláška říká, že přidání cukru do nápoje z černého rybízu je "povinné". Pak by ale údaj o cukru měl být v části složení. Nevím, časem se třeba dozvím více. Prakticky jsou tak v nápoji pouze dvě přidatné látky – kyselina citronová a vitamín C.

Vzhled happy day nektaru černý rybíz je jednoduše propracovaný a tvarovaný. Už prosté zkosení levé čelní hrany Tetra Paku stačí, aby se produkt odlišil v celé řadě podobně balených nápojů. Ještě více mě potěšilo široké víčko – přecejen to jde a díky jeho šiřce nalejete nektar jedna radost. A to jsem si myslel, že konstrukčně to u litrových krabic není možné. I etiketa má šmrnc a černý rybíz je na ni pěkně zobrazen. Škoda, že zadní strana detailních informací o výrobě nápoje a historii firmy je pouze v Němčině.

Složení: voda, šťáva z černého rybízu, okyselené: kyselinou citronovou; vitamín C. Ovocné složení: minimálně 25% podílu z koncentrátu.