Poctivý brusinkový nektar Stará Dáma

Poctivý brusinkový nektar Stará Dáma
Výrobce: Stará Dáma s.r.o.
Objem: 1000 ml
Obal: Skleněná lahev
Název: Stará Dáma Brusinkový nektar
Příchuť: Brusinka
Typ nápoje: Nektar
Přibližná cena: 40 Kč (za 100ml 4 Kč)
Energetická hodnota: 204 kJ (48 kcal) ve 100ml
Koupeno: Česká republika
Vyrobeno: Česká republika

Konečně přišla na řadu další Stará Dáma. Po višni jsem vybral brusinkový nektar, jelikož opravdových nektarů této přichutě na trhu přiliš nenajdete. Zpravidla to bývají ovocné nápoje, které viděly brusinku tak akorat z rychliku, no možná občas z osobáku. Uvidíme jak tento 30% nektar zaboduje.

Když otevřete velkou litrovou skleněnou lahev s kovovým šroubovacím uzávěrem ucítíte přijemnou vůni brusinek. Přesně třeba takovou, jakou mají brusinky ve skleničce, které dáváte ke svíčkové. První pozitivní dojem z brusinkového nektaru od Staré Dámy. Barva odpovídá – tmavě červená, možná spiš trošku do světle vínové. Už se těšim, jak bude brusinkový nektar chutnat.

Musim se přiznat, že mě překvapilo množství cukru v nektaru obsažené. Etiketa říká 12,2 g na 100 ml. Mé očekávání bylo zcela jiné, říkal jsem si "jde o 30% nektar, díky trpkosti (kyselosti) brusinek se budu šklebit jako blázen". Opak je pravdou. Cukry cítíte ihned po napití a prakticky celou dobu, co máte nápoj v ústech. Ano, poznám příchuť brusinek, ale ta by mohla být dle mého výraznější. Sladkost nad trpkostí prostě převažuje. I tak mi Brusinkový nektar od Staré Dámy dost chutná. Žádná pachuť po polknutí, nic co by rušilo přijemný pocit po napití.

Složení nápoje patří k tomu nejlepšímu, co jsme tu doposud měli. Skoro nic v něm totiž není. Po vodě, brusinkovém koncentrátu a cukru, obsahuje pouze antioxidant kyselinu askorbovou. Žádné další přidatné látky. Super. Z koncentrátu také pochází celkem velké množství vitamínu C, podle etikety celých 30 mg na 100 ml nektaru. O brusince se mimo jiné říká, že přispívá v boji proti nemocem močových cest, trávicího ústrojí, či proti srdečním chorobám. Takže půjde asi o dost zdravý nápoj.

Stará Dáma používá na všechny své produkty skleněný vratný obal. Některé lahve mají objem 700 ml, jiné 1000 ml. Tvar je ale vždy stejný. Brusinka se stáčí do litrové lahve. Etiketa s logem a nápisem "BRUSINKOVÝ NEKTAR" nijak neurazí. Brusinky poznáte hned na první pohled. Přesto by ale etiketa mohla mít nějaký ten zajímavý detail, něco, čim by trošku více zaujala oko spotřebitele a oživila celý vzhled produktu. 40 korun za litr brusinkového nektaru mi přijde tak akorát. Jsem spokojen.

Složení: Voda, brusinková šťáva z brusinkového koncentrátu, cukr, antioxidant – kyselina askorbová