Hruškový nektar Viko Hruška

Hruškový nektar Viko Hruška
Výrobce: Zemcheba s.r.o.
Objem: 750 ml
Obal: Skleněná lahev
Název: Viko hruška
Příchuť: Hruška
Typ nápoje: Nektar
Přibližná cena: 30 Kč (za 100ml 4 Kč)
Energetická hodnota: 200 kJ (47 kcal) ve 100ml
Koupeno: Česká republika
Vyrobeno: Česká republika

Dnešní Viko od společnosti ZEMCHEBA s.r.o. se sice vyrábí, jako všechny ostatní Viko nápoje v Jižních Čechách, surovinu na jeho produkci ale musí firma dovážet. Nemáme prý v České Republice sluníčko na pěstování hrušek určených pro výrobu nápojů.

Koncentrát, jako základ Viko Hrušky se dováží ze zahraničí. Informace o nevhodných podmínkách naší republiky mě velice překvapila. Samozřejmě, že se u nás hrušky pěstují, nejsou ale na připravu koncentrátu dostatečně vhodné. Narozdíl tak od Višně, nebo Černého rybízu, hruškový nektar Viko patří k té skupině nápojů od Zemcheby, která bohužel nepochází z čistě českého ovoce.

Hodnota 50% podílu ovocného hruškového protlaku (koncentrátu) splňuje předepsané minimální množství pro hruškový nektar. I tak je nápoj dost hustý. 100% šťáva by byla spiš kaše, proto se na trhu ani nenabízí. Viko Hruška patří zatim asi k "nejslabšímu" Viku, které jsem doposud chutnal. To ale vůbec neznamená, že by nechutnala. Na úvod k popisu chuti zdůrazňuji nutnost pít Viko Hrušku řádně vychlazenou.

Nápoj přijemně voní po uzrálých hruškách máslovkách. Vůni určitě pomáhá i přidané přírodní hruškové aroma. Společně s aromatem najdete v nápoji už jenom cukr a kys. askorbovou. Super! Hrušková chuť nektaru je dostatečně výrazná, cukry nijak nepřevažují, vše tak jak má být. Je fakt, že jak mi tu během psaní nápoj trošku zteplal, na kratkou chvilku cítím lehce nahořklý ocas. Čím je nápoj teplejší, tím více se nahořklost projevuje. Zpravidla běžná praxe u hruškových nektarů. No a když už teplý, tak pořádně – svařená hruška se skořicí v mrazivých dnech výborně chutná a zahřeje.

Klasická skleněná Viko lahev se širokým víčkem krátkého uzávěru už zde byla vychvalovaná mnohokrát. Potom jak sem se seznámil s produkty Viko musím uznat, že etiketa má ještě rezervy. Narozdíl od etiket Viko sirupů, které považuji za jedny z nejhezčích a nejpovedenějších na českém trhu vůbec. U Viko Hrušky jasně poznáte o jakou jde příchuť také díky žlutému lemování etikety. Všimněte si, jak Zemcheba šikovně rozlišuje svoje výrobky barevným orámováním svých etiket. Z celkového pohledu jsem s Viko nektarem spokojen.

Složení: pitná voda, cukr, hruškový protlak, antioxidant kys. askorbová, přírodní hruškové aroma

Všechny Viko nápoje nakoupíte v prodejnách Albert (Ahold) a nově také v Globusu.