Banánový nektar Granini

Banánový nektar Granini
Výrobce: Eckes-Granini
Objem: 1000 ml
Obal: PET lahev
Název: Granini banán
Příchuť: Banán
Typ nápoje: Nektar
Přibližná cena: 58 Kč (za 100ml 5.8 Kč)
Energetická hodnota: 253 kJ (59 kcal) ve 100ml
Koupeno: Česká republika
Vyrobeno: Francie

Granini patří mezi špičku. Jestli jsem to podle etikety pochopil správně, tak značku vlastní mateřská společnost Eckes–Granini Group GmbH z Německa a konkretní produkt koupený u nás vyrábí Eckes–Granini z Francie. Banánovou příchuť mnoho výrobců nedodává, ale Granini by měla být záruka kvality, tak uvidíme. Na českém trhu ji distribuuje společnost Karlovarské minerální vody. Už to ukazuje prestiž značky.

Na úvod bych se měl přiznat, že mi osobně přijde nektar s příchutí banánu trošku neobvyklý. Mám rád banánový koktejl, zmrzlinu, samotné ovoce hodně, tak uvidíme, co nápoj. Po načnutí širokého víčka... no, voní zajímavě, spiš až nepříjemně. Možná i nevoní. Cítím trošku mléčný koktejl. Ten ale voní přijemněji. Dobrá, odprostím se od té vůně a charakterizuji barvu slovy – vyblitá žlutá. Tzn. doposud vše jak má být. Chuť v úvodu docela nevýrazná, až postupně cítíte banánovou sladkost, která nadále sílí a ovoce rozpoznáváte víc a víc. Čili velice podobný průběh chuti jako když jíte banán. Super. Etiketa uvádí 25% podíl banánové dřeně, Granini banán tak svojí hustotou připomíná například hruškový nektar. Škoda, že výrobce přidává kys. citronovou, bylo by hodnocení jinak za 1. Zřejmě je to ale nutnost z důvodu trvanlivosti. Jak již jsem řekl, samotné ovoce mám moc rád ve všech formách, včetně banánové zmrzliny a ta se svojí chutí nápoji v jisté fázi podobá. Zkusím další banánové nápoje na trhu a začnu srovnávat s Granini. V tomhle případě považuji 25% banánový nektar z Francie, resp. Německa za povedený. Přesto, že mi banán nepřijde jako vhodná příchuť nápoje obecně. Určitě je ale jeho neobvyklost vhodná například pro míchané nápoje. Také se těším na další příchutě od Granini, naschvál zkusím oblíbenou višeň.

Obal PET lahve vypadá jako skleněná lahev a nejenom z důvodu vzhledu musim PETce přiznat vysokou úroveň kvality. Charakteristické prohlubně na všech lahvích a její samotný tvar značku Granini odhalují už na dálku. Výrobek se tak dobře vyjímá mezi zástupy "běžných" PETek ostatních výrobců. Široké hrdlo dodává punc kvality nejenom nápoje ale i popsaného obalu. Etiketa bohužel není nijak oslnivá, odlepovala se už po zakoupení nápoje (což může být náhoda) a svým vzhledem patří k průměru. Ovoce a značku ale na etiketě rozeznáte hned. A to je hlavní. Jsem zmaten z ceny, nápoj totiž můžete najít za 30,- ale i za 60,- Zvláštní.

Složení: Voda, banánová dřeň (25%), cukr, regulátor kyselosti: kyselina citronová, antioxidant: kyselina L-askorbová