Průměrný Rio Broskev a Pomeranč

Průměrný Rio Broskev a Pomeranč
Výrobce: McCarter a.s.
Objem: 1000 ml
Obal: Tetra Pak
Název: Rio Broskev a Pomeranč
Příchuť: Broskev a pomeranč
Typ nápoje: Ovocný nápoj
Přibližná cena: 35 Kč (za 100ml 3.5 Kč)
Energetická hodnota: 190 kJ (45 kcal) ve 100ml
Koupeno: Česká republika
Vyrobeno: Slovensko

Koukám na hromadu všech možných nealko nápojů v dlouhých regálech hypermarketů a najednou mě tak napadlo, že už jsme tu dlouho neměli nic od slovenského McCartera. Sahám pro doposud chybějící broskvovou příchuť.

No dobře, broskvovou jenom částečně. Rio Broskvovo–pomerančový nápoj s dření obsahuje 30% ovocné šložky. Dvojí slazení (bohužel) glukózo–fruktózovým sirupem a (bohudík) cukrem znamená celkové množství 10,5 g cukru na 100 ml. Já vím, obsahuje i onen sirup, etiketa ale vždy píše množství "sacharidy z toho cukry". Nikdy nenapišou z toho "sirup". Ikdyž výrobce sladí pouze glukózo–fruktózovým sirupem, vždy se sladkost uvadí "sacharidy z toho cukry ... /100 ml". Broskvový podíl 17% lehce převyšuje 13% pomerančového. Ale jo, 30% ovocného podílu je slušné číslo na ovocný nápoj. Nechápu barvivo beta–karoten, asi aby byl nápoj více oranžový. Okyseleno kys. citronovou a na závěr trošku toho antioxidantu. Složení slušné.

<img src=”/obrazky/ovocne-napoje/prumerny-rio-broskev-a-pomeranc/prumerny-rio-broskev-a-pomeranc-clanek.jpg” Průměrný Rio Broskev a Pomeranč”/>

Po odšroubovaní vička cítím hlavně pomeranč. Ve skleničce už dominuje broskev. Barviva u McCartera přidali zřejmě opravdu jenom trošku, jelikož Rio má pěknou pomerančovo–broskvovou barvu. Hlavně broskev způsobuje vyšší hustotu nápoje, takže ve výrobě není potřeba zahušťovat škrobem. Chuťově mi Rio přijde takové neutrální. Rozhodně doporučuji pít chlazené, protože teplý chutná více sladce. Obě dvě hlavní složky chuti jakoby se navzájem schovávaly jedna za druhou. A tak prakticky až do úplného závěru nepoznáte hlavní příchuť. Takže kdyby nápoj nevoněl po broskvích, poznal bych je až po polknutí. Ano, za závěr dominuje hlavně broskev, které předchází silná chuť cukru, no spíš takového sladšího pomerančového cukru. Po typické citrusové kyselosti ani památky. Celkově mám z chutí rozpačitý dojem a zařadím Rio broskev pomeranč mezi nepříliš zajímavé produkty.

Průměrný Rio Broskev a Pomeranč

Škoda, že přes vizuální propracovanost téměř každého McCarter nápoje si vybral výrobce typ Tetra Paku stejný jako např. polský Relax. Jakmile ale už plnicí linka pracuje, těžko změníte jen tak typ obalu. A tak počítejte s úzkým šplíchacím víčkem a se zkosenými hranami každé krabice naplněné šťávou, nektarem, či ovocným nápojem McCarter. Škoda, uvítal bych obal typu Rauch nebo Pfanner. Etiketa patří opravdu k těm lepším, ikdyž nemá hlavní popisy v češtině, druhy ovoce poznáte na první pohled. V součtu tak prodává dnešní Rio hlavně vzhled obalu (etikety) a ne jeho náplň. Příště už musím sáhnout po nějaké přímo lisované šťávě, kterých bratislavský výrobce nabízí několik druhů.

Složení: pramenitá voda, glukózový sirup, cukr, broskvová dřeň (17% hm.), šťáva z pomerančového koncentrátu (13% hm.), fruktóza, regulátor kyselosti: kyselina citronová, aroma, antioxidant: kyselina askorbová, barvivo: ß–karoten