Mátový nápoj od Aronie z Podbeskydí

Mátový nápoj od Aronie z Podbeskydí
Výrobce: Lubomír Janhuba
Objem: 700 ml
Obal: Tetra Pak
Název: Mátový nápoj
Příchuť: Máta, jablko
Typ nápoje: Ovocný nápoj
Přibližná cena: 60 Kč (za 100ml 8.57 Kč)
Energetická hodnota: Neuvedeno
Koupeno: Česká republika
Vyrobeno: Česká republika

Na muzice miluji jednu věc – nezná hranic. Neustále můžete vymyšlet nové a nové písně. Stejně tak lze vymýšlet nové a nové příchutě různých nealkoholických nápojů. Tím je přesně dnešní speciální ochutnávka Mátového nápoje vyrobeného na severní Moravě v obci Štramberk.

Stále lze na trhu najít specialitky, které chutnají a to mnohdy více, než zaběhnuté klasické příchutě. Po dlouhé době ale nevím, do jaké skupiny Mátový nápoj zařadit. Šťávy to rozhodně nebudou a stejně tak nektary... takže nám zbývá pouze a jedině ovocný nápoj. Ovšem v tomto případě velmi kvalitní ovocný nápoj. Jeden z nejkvalitnějších, co znám! První položka ve složení – 30 % výluhu z máty. Zajímavé. Kolik kilo máty, jak dlouho a při jaké teplotě se louhuje ve 100 litrech nebo 1000 litrech vody, předtím než ze směsi vznikne "výluh z máty", to by mě zajímalo. K 30 % mátového výluhu přidavají ve Štramberku 30 % jabléčného moštu a 4 % cukru. Pasterací se vše uzavírá a po chemii ani památky. Krása, jásám! I když... někoho by mohlo zmást (a vypočitat si) kolik toho cukru v nápoji vlastně plave. Běžně ho výrobci uvádí v gramech na 100 ml. Jestliže se hustota nápoje blíží hustotě vody (což předpokládám) lze říci, že 100 ml nápoje obsahuje cca 4 gramy přidaného cukru. Přijatelná hodnota. Osobně bych přivítal uvádět množství cukru v gramech, pro spotřebitele má takto uvedené množství srozumitelnější význam. Pravda, jde o detail a ja už chci ochutnat.

Mátový nápoj od Aronie z Podbeskydí

Přátelé, nápoj voní naprosto lahodně, sladce bylinkově mátově užásně! Sliny se sbíhají a to ještě neochutnávám. Tuším tu nejlepší chuť neboť. Přes malé množství cukru má nápoj lahodnout mátově svěží nasládlou chuť. Pravda pomáhá 30% jablečného moštu, jenž má sám o sobě nemalé procento ovocného cukru z jablek. To ale nemění nic na vynikající chuti Mátového nápoje z Podbeskydí. Už dlouho jsem nepil něco tak vynikajícího. Mám vypité malé balení 200 ml lahvičky a načínám 700 ml lahev. A je tu jedna zajímavost. Už si tolik nepochutnávám a nemůžu přijít na to, čím to je. Něčeho ubylo nebo přibylo během výroby. Možna jiná chuť moštu (jiná méně sladká jablka), možná více silný výluh z máty... ano máta mi přijde silnější než u malého balení. Svojí výrazností trošku překrývá ostatní části jinak vynikající chutě. Tahle bylina má opravdu výrazné aroma s chutí mentolu a... možná vlastně působí výrazněji z důvodu kyselejších jablek, vážně nevím. Přesto ale nápoj zůstává v kategorii těch nejlepších a nejchutnějších z doposud testovaných. Napadá mě mimo jiné, jak výborný může být například v míchaných nápojích (alko/nealko) chutná i nevychlazený, prostě paráda! Ochutnáte a uvidíte a mě zajímají vaše názory více než u jiných drinků.

Mátový nápoj od Aronie z Podbeskydí

Ještě před dvěma lety šlo koupit nápoje od Aronie z Podbeskydí pouze v plastových skoro lahvích hranatého typu uzavřených víčkem na závit. Dle mého to kvalitu nápoje na první pohled poněkud degradovalo. Dnes už ale ve Štramberku stáčí do skleněných lahví a to je zcela jíná káva, vlastně ovocný nápoj. Obal o objemu 700 ml se širokým šroubovacím víčkem přesně sedí k vysoké kvalitě produktu uvnitř. Etiketa má pravda trošku rezervy, i když ihned poznáte o jakou jde příchuť, osobně bych poladil barvy i celý vzhled. Ovšem berte v potaz, že Aronie z Podbeskydí není Kofola. Představte si náročný proces výroby od vypěstování plodin přes lisování, louhování, míchání, stáčení, uzavíraní, etiketování, balení, distribuce a prodej a to vše asi tak ve 2 – 3 lidech. Uf! Kdo by pak měl kapacitu na to, hrát si s etiketami. Věřím ale, že jak porostou prodeje, poroste kvalita zpracování vzhledu celého výrobku. A za nějaký čas bude radost nápoj kupovat nejenom kvuli chuti, protože o tu jde hlavně, ale i kvuli pěkně vypadající etiketě na skleněné lahvi plné Mátového nápoje z podbeskydí. Držim palce!

Ještě menší dodatek k ceně a zadní etiketě. Za výrobek zaplatíte něco kolem šedesáti korun, ale věřte, že rozhodně neprohloupíte. Na zadní etiketě můžete v názvu vidět slovo "nektar". Tento pojem je tam uveden mylně a na nových etiketách se již neuvádí. Také chybí zmínka o podílu vody. Jestliže totiž nápoj obsahuje 30 % výluhu z máty a 30 % moštu, 40 % by měla být voda. Sám jsem trošku bojoval, abych přesně etiketu pochopil, ale snad se mi to podařilo.

Složení: Výluh z máty 30 %; jablečný mošt 30 %; cukr 4 %