Citrusovo citrusový Pfanner citron limetka

Citrusovo citrusový Pfanner citron limetka
Výrobce: Hermann Pfanner Getränke GmbH
Objem: 2000 ml
Obal: Tetra Pak
Název: Pfanner Lemon-Lime
Příchuť: Citron, limetka
Typ nápoje: Ovocný nápoj
Přibližná cena: 70 Kč (za 100ml 3.5 Kč)
Energetická hodnota: 209 kJ (49 kcal) ve 100ml
Koupeno: Česká republika
Vyrobeno: Rakousko

Citronové pití od Pfannera složené pouze z citronů a limetek? Říkal jsem si, že tohle bude hodně kyselé. V zápětí mi ale došlo – v tomhle bude hodně cukru. Pomalinku otáčím Tetra Pak, abych se přesvědčil ve složení…

A už jsem na rozpacích. Etiketa říká něco o ovocném podílu min. 25%. Fajn, na ovocný nápoj slušné číslo. Proč ale dál ve složení pokračuje (hned po vodě) "ovocný koncentrát (pomeranče, citróny 7% a limetky 3%)"? Toť o ovocném podílu vše. Ať počítám, jak počítám, 3+7=10 ne? Takže buďto z nás výrobce dělá debily nebo jo. Cukrů požahnaně. Celých 11,4 g na 100 ml. Nedivím se, jelikož kyselost ovocných plodů musí být nějak "vyrovnána". Po kyselině citronové ani památky. Není třeba okyselovat že? U Pfanner Lemon-Lime okyseluje ovoce až až. Proč se tedy kyselina citronová používá u jiných nápojů? Výhradně k okyselení? Má přece také konzervační účinky. Nevím, ale prostě bych tuhle kyselinu vypustil u všech nealko nápojů a hotovo. Okyselim citronovou šťávou přece. Stačí kápnout 1%. Cpát všude kyselinu citronovou, hergot kuš!

Citrusovo citrusový Pfanner citron limetka

Očekával jsem barvu malinko více do zelena. Pak mi ale došlo, že šťáva z limetek zelenou barvu nemá. Zbarveni do žluta zařidila kapka pomeranče. Etiketa ale neprozradila, jak velká kapka. Podle vůně ihned poznáte silný citronový podíl. V pořádku. Když se tak na ovocný nápoj dívám, rozpoznávám kousky pomerančové dužiny na dně skleničky. Aha, koukám, že jich plave v tomto Pfanneru přesně 0,5 %. Ale jo, tahle chuť by šla. Zmíněných 11,4 gramů cukru nepoznáte. Ikdyž my ochutnávači jsme dobří cukr rozeznávači, musím přiznat, že je opravdu dobře maskovaný. Původní kyselost hlavních surovin si bez oslazení opravdu nedovedu představit. Jinak ale chuti věřím. Kyselá od začátku do konce a pro citrusové nadšence a milovníky kyselosti vřele doporučuji. Zašklebim se po polknutí vždy kysele dobře.

Citrusovo citrusový Pfanner citron limetka

Jelikož recenzuji Pfanner v Tetra Paku, koukám na stejný typ etikety jako u všech předchozích rakouských nápojů zmíněného výrobce a obalu. Jasný přehledný design, který ihned řekne, jak bude nápoj chutnat. Citrony a limetky pozná každý na první pohled. Bohužel znovu chybí český název, ale na to už jsme si zvykli že? U velkého Tetra Paku potěší široké víčko na závit, takže naléváni do skleničky provedete snadno a pohodlně. Žádný pocákaný stůl citronovo–limetkovým nealko nápojem. Zádní strana klasička plná malých písmenek složení a nutričních hodnot. Víceméně bych citronovo–limetkový Pfanner s trochou toho pomeranče a v součtu ovocných šťáv celých 10%, ale jinak nejméně 25%, protože to říká etiketa, pochválil? Ano.

Složení: voda, ovocný koncentrát (pomeranče, citróny 7% a limetky 3%), cukr, pomerančová dužina 0,5%, aroma, vitamín C