Mattoni Schorle jablečná

Mattoni Schorle jablečná
Výrobce: KARLOVARSKÉ MINERÁLNÍ VODY, a.s.
Objem: 1500 ml
Obal: PET lahev
Název: Mattoni Schorle Jablko
Příchuť: Jablko
Typ nápoje: Ovocný nápoj
Přibližná cena: 29 Kč (za 100ml 1.93 Kč)
Energetická hodnota: 94 kJ (22 kcal) ve 100ml
Koupeno: Česká republika
Vyrobeno: Česká republika

Pvní velké vypito dilema. Jmenuje se Schorle. Nápoj by podle vyhlášky mohl být vodou, ovocným nápojem, ale asi nejlépe nektarem. Když totiž obsahuje 50% ovocné jablečné šťávy, splňuje požadavky nektaru. A tak se na Mattoni Schorle podíváme.

Šmarjá! Etiketa popisuje nápoj jako "ochucený nealkoholický nápoj sycený vyrobený z přírodní minerální vody a ovocné šťávy". Jak všichni víme, do nektaru se zpravidla vždy přidává cukr. U Schorletky najdete pouze přírodní cukr z jablečné šťávy v celkovém množství 5,6 g/100 ml. Pěkná hodnota. Štáva není celá z 50% jablečná. Jablka uvádí výrobce 48% a citronu 3,3%. Ze základky umím sčítat a 48 + 3,3 = 51,3% ovocné šťávy, ne 50% jak uvádí nápis v čele etikety. Už vim, označím Schorle jako ovocný nápoj a hotovo. Mattoni ještě nabízí příchuť Jablko/Hrozno, na tu přijde řada možná později. Mimo jiné, líbí se mi nápad v tv reklamě rozseknutí jablka mečem, kdy z ovoce vzniká šťáva. Nelíbí se mi žena, která v reklamě hraje.

Mattoni Schorle jablečná

Mattoni krásně jablečně voní. Nejenom, že vůni z jablečné šťávy nekazí různé přídatné látky, ale pomáhá také přírodní (zřejmě jablečné) aroma. Ani barvou nelze nápoji cokoliv vytknout – čistá světle jablečná. Jak tak ochutnávám musím chválit. Nulový přidavek téměř čehokoliv nápoji jenom prospívá. Schorle má vynikající jemné vyvážené nasycení a příjemnou jablečně nakyslou chuť. Zprvu nepoznáte, co že to vlastně pijete, postupně ale na jazyku ucítíte slabé jablko. Ovocně kyselá chuť zůstává na jazyku také po polknutí a podíl ovocné šťávy se ještě více projeví. Pozitivně. Výhoda téměř všech nedoslazovaných nápojů s množstvím cukrů do cca 7 gramů na 100 ml spočívá v tom, že chutnají i nevychlazené. Schorle mi tu během psaní zteplala a pořád chutná. Ikdyž pravda, jablko už není tak jednoznačně citit.

Mattoni Schorle jablečná

Všichni dobře známe vzhled, tvary, víčka a etikety mnoha ochucených vod Mattoni. Ani Schorle nevystupuje nijak z řady. PET lahev s vylisovanou orlicí v horní části má dostatek plastu, a tak se vám lahev nebude v ruce nijak mačkat. Je čirá, aby bylo hezky vidět zbarvení do jablečna. Etiketa s jednoduchým designem splňuje účel jak se patří. Ihned poznáte, co kupujete a co že je to vlastně ta Schorle zač. Na druhý pohled se mimo jiné chlubí nulovým obsahem konzervantů, barviv, sladidel a přidaných cukrů. Takže asi takhle: Když si doma zředíte jablečnou šťávu s vodou, kápnete trošku citronu a zalejete vodou (nebo Mattoni vodou) máte hotový domácí schorle jako nic. Bez bublinek. Nadšenci použijí sifon.