Malinový ovocný nápoj Pfanner Malina

Malinový ovocný nápoj Pfanner Malina
Výrobce: Hermann Pfanner Getränke GmbH
Objem: 1000 ml
Obal: Tetra pak
Název: Pfanner Malina
Příchuť: Maliny
Typ nápoje: Ovocný nápoj
Přibližná cena: 49 Kč (za 100ml 4.9 Kč)
Energetická hodnota: 222 kJ (52 kcal) ve 100ml
Koupeno: Česká republika
Vyrobeno: Rakousko

Ještě nikdy jsem nepil malinový nápoj. Nepočítám domácí malinovku ať už jde o malinový sirup, či maliny s mlékem tzn. malinový koktejl. Pfanner jako snad jedinný na trhu malinový ovocný nápoj nabízí.

Miluju maliny. Od malička, kdy jsme je každý rok chodili zobat na zahrádku za stodolu... prostě dobrota, dobrůtečka. Jako surovina pro využití v potravinářském průmyslu asi nebudou nijak levné. Dnešní ovocný nápoj jich také obsahuje pouze 10% v podobě (podle etikety) malinového pyré. Jelikož by 10% ovocný podíl nebyl nic extra, přidávají u Pfannera ještě jablko. Co jiného. Celkový ovocný podíl dosahuje 20% a kromě malin a jablka sem se také dočetl údaj "koncentrát šťávy z černé mrkve". Šmarjá, to je nějaká smrtonosná mrkev nebo jak jako černá mrkev? Doteď jsem netušil, že existuje černá mrkev. Aroma nechybí, stejně tak jako kyselina citronová a ještě vitamin C. Pro zajištění trvanlivosti výrobce pasteruje. Docela mě dostala energetická hodnota celých 222 kJ. Škoda, že neobsahuje více malinové šťávy, ale co se da dělat, třeba to bude chuťově stačit.

Malinový ovocný nápoj Pfanner Malina

Už asi chápu důvod podílu černé mrkve. Má za úkol celý nápoj ztmavit do tmavší červené, spíš vínové barvy. 10% maliny v podobě pyré zřejmě nestačí. S barvou ale rozhodně nemám problém. I vůni má Pfanner příjemně slabě malinovou. Ale! Chutná opravdu hodně sladce. Přecejenom 12,6 g cukru na 100 ml... Určitě podávejte vychlazené. Cukry se tolik neprojeví. Jejich množství mě překvapilo a zklamalo. Na co tolik? Malina, se svojí typickou kyselostí respektive trpkostí, dominuje až v závěru. V úvodu převažuje sladkost a ne malá. Respektive ona převažuje po celou dobu než polknete. Nějaké ovoce hned po napití poznáte, jasno máte ale až na konec. Zajímalo by mě, jak by chutnal malinový nektar, který má mít tabulkově správně 40% malinového podílu. Jistě podstatně trpčeji a méně sladce. Bohužel ale o žádném malinovém nektaru na trhu nevím. S chutí malinového ovocného nápoje Pfanner jsem spíše nespokojen. Nebo takhle, on chutná "dobře", sladká chuť nechutná špatně že?

Malinový ovocný nápoj Pfanner Malina

Tak jako jiné Pfannery v balení Tetra Pak 1 litr i malinový naléváte pohodlně širokým víčkem na závit. Tak to má být. Etiketa jasně zobrazuje "hlavni" složku ovocného nápoje. Grafiku malin chválim. Vypadají dost realně. Samozřejmě ale poznáte, že se o fotku skutečného ovoce nejedná a že původ obrázku pochází z nějakého počítačového grafického programu. Mezi malinami se nenápadně krčí jeden plod červeného jablka. V pořádku. Na boční straně přecejen fotografie keříku malin. A pod ní text ve třech nečeských jazycích o popisu malin jako ovocného plodu. Pod textem přehled nutričních hodnot a zadní strana plná malých písmenek složení v mnoha světových jazycích. Jenom Esperanto postrádám. Být tak dnešní ovocný malinový nápoj od Pfanneru méně sladší, byl bych spokojen. Ale takhle...

Složení: pitná voda, malinové pyré (10%), jablečné pyré, cukr, koncentrát šťávy z černé mrkve, kyselina: kyselina citronová, vitamin C, aroma.