Arabský ovocný nápoj alWaha pomeranč

Arabský ovocný nápoj alWaha pomeranč
Výrobce: ze Saudské Arábie
Objem: 240 ml
Obal: Plechovka
Název: alWaha pomeranč
Příchuť: Pomeranč
Typ nápoje: Ovocný nápoj
Přibližná cena: 22 Kč (za 100ml 9.17 Kč)
Energetická hodnota: 210 kJ (49 kcal) ve 100ml
Koupeno: Česká republika
Vyrobeno: Saudská Arábie

Další nápoj z ciziny tentokrát pod jménem al Waha. Patří do sekce arabských nápojů zobrazených v hromadné fotce na fejsbucich. Dnes ochutnáme oranžovou pomerančovou plechovku.

Nápoj pochází ze Saudské Arábie a na našem trhu ho nabízí společnost Linexia. Hned první rozpor nacházim když přečtu složení. Etiketa má samozřejmě první popisky napsané arabsky. V anglické části se už vyznám. V ní je uveden ovocný podíl 20%, ale český popisek (nalepený dodatečně) uvádí ovocný podíl 30%. Tak nevim. Jinak naštěstí neobsahuje žádné velké množství chemických látek. Výrobce sladí cukrem (12 g/100 ml). Těší mě také přírodní pomerančové aroma a přidané kousky pomerančové dužiny. Takže tu máme pomerančový ovocný nápoj. Škoda, že ne alespoň nektar.

Nápoj příjemně slabě voní. Pomerančové přírodní aroma funguje dobře. Překvapuje mě, že výrobce používá barvivo beta karoten aby dosáhl (hádám) více žluté "pomerančové" barvy. Je fakt, že při 20% nebo 30% ovocném podílu pomeranče se nápoj asi tolik nezbarví. Chuťově samozřejmě ihned poznáte, že ovocného podílu není mnoho. Aby působil věrohodněji, zahušťuje výrobce nápoj xantanem. A "pozitivní" chuť dohání cukry, ano sladký je až dost. Hlavní zajímavostí jsou plovoucí kousky pomerančové dužiny, které se do nápoje přidávají v sušené podobě během výroby. Trpkost citrusového plodu prakticky neucítíte. Škoda, že neobsahuje větší podil ovocné šložky. I tak ale chuťově neurazí. Rozhodně bych ale zvýšil ovocný podíl alespoň na hodnotu nektaru. Podávejte určitě vychlazené.

Když jsem otevíral plechovku, všiml jsem si trošku jinak vyřešeného trhacího uzávěru plechovky. U nás jsme zvyklí na "prolomení" části víčka dovnitř plechovky, tady musíte část plechovky uplně odtrhnout. Zajímavé. Zklamala mě etiketa. Nuda nuda, šeď šeď. Nápis "al Waha" s přídavkem "floats" čili kousky v takovém modrooranžovém pozadí. Bez nápadu. Díky za ten kousek pomeranče, pomáhá nám poznát o jakou příchuť se jedná. K tomu všemu rozdílné informace na české a originální verzi textu složení a máme tu po dlouhé době dost chabou etiketu.

Složení (česká verze): voda, pomerančový koncentrát s kousky pomeranče (30%), cukr, kyselina: kys. citronová, kys. askorbová–vitamín C, Beta Karoten E160a, přírodní pomerančová příchuť, stabilizátory E466 & E415