Zelená Coca-Cola life

Zelená Coca Cola life
Výrobce: Coca-Cola Entreprise
Objem: 1500 ml
Obal: PET lahev
Název: Coca-Cola life
Příchuť: Kolový nápoj
Typ nápoje: Limonáda
Přibližná cena: 47 Kč (za 100ml 1.8 Kč)
Energetická hodnota: 113 kJ (27 kcal) ve 100ml
Koupeno: Francie
Vyrobeno: Francie

Když jsem zahlédl v regálu zelenou Coca-Colu, měl jsem pocit, jakoby se na chvilku zastavil čas. Že by bio? Už dříve jsem někde četl o úmyslu Coca Coly snížit reálné množství cukrů ve své světové limonádě číslo jedna. A opravdu.

Bylo to v městečku Saint-Jean-de-Maurienne za 1,7 EURo v prodejně Carefour ve francouzských alpách, co jsem poprvé spatřil kolu se zelenou etiketou. Když najednou nevidíte na Coca-Cole červenou (štříbrnou a černou) barvu, vzbudí to mnoho otázek, podle toho, jak velký milovník Coca-Coly jste. Já malý. Zelená barva znamená jedinné – sladidlo stévii a snížený obsah cukrů. Jejich množství 6,7 g na 100 ml limonády představuje ve srovnání s 10,6 g u Coca-Cola original docela slušný pokles. Tu správnou sladkost ale pro jistotu dodávají steviosidy navíc. Od malička hovořím plynně francouzsky, čili vám nepřeložím z etikety skoro nic. Sucre použivájí ve Francii, takže asi nesladí glukozo-todleto jako se právě začalo potichu u nás u ostatních limonadách světové značky. Ve složení se zdá být vše ostatní po cukru a vodě standardní, jenom přírodní aroma a rostlinné výtažky (snad jsem dobře přeložil) mě trošku překvapují, stevie figuruje až na posledním místě. Mimo jiné po cestě autobus stavěl na benzince ve Švýcarsku, kde se také sladí cukrem a hrdě se hlásá "vyrobeno ve Švýcarsku".

Coca Cola life

Barvu má samozřejmě klasickou karamelovou a karamel dodává i podobnou vůni. Úplně jiné nasycení, než u nás. Po nalití do skleničky nejprve dlouhá husta pěna značící jemné bublinky, malinké neštiplavé. Jakmile pěna odezní, pijete normální kolu. No ačkoliv, je jiná. Když trošku rozvedu bublinky, hodně záleží na výrobníku limonády a způsobu navazování oxidu uhličitého do nápoje, teplotě a tlaku. U nás jsme zvyklí na silnější, vyšší nasycení, francouzská life je vyrobená trošku jinak. Jemněji, bez říhání. Někdo by ji mohl podezřívat, že byla otevřena před dvěma dny, sotva ji načnete. Kromě jiných bublin mi Coca-Cola life přijde méně navoněná, což chválím a na jazyku s chutí možná... jak to říci? Ovocná, trošku bylinkou šmrncnutá? Že by přírodní zeleninové aroma? Žádná pachuť po polknutí. Druhá sklenička, ihned polykám a paráda. Vemte si, když si třeba koupíte plechovku, nebo 0,33 lahvi. Pijete zpravidla z obalu a hned, čili postupné vyprchávání ve skleničce, jako teď já neřešíte. Nápoj je určen k okamžité spotřebě. Záleží opravdu hodně, jestli máte rádi nasycení více, či méně.

Coca Cola life složení

Pokud jde o zelenou barvu... je to odstín u kterého si velká skupina lidí řekne, že takhle přesně si představují zelenou barvu. Teoreticky. Co jiného také použít k červené originál, stříbrné light a černé zero. I podtitul "life" – život mi připadá vhodně zvolený. Mimo jiné má ® ale schválně, jak asi velká skupina obyvatelstva na planetě si nedokáže představit svůj život bez karamelově zbarvené limonády? Vzhledově má Coca–Cola Company nápoj dle mého perfektně zmáknutý. Ale to platí obecně už dlouhou dobu. Pro ty z vás nemluvící francouzsky u většiny překladu postačí etiketa jakékoliv jiné naší koly. Všimněte si v čele etikety poznámky "Fabriqué en FRANCE". U nás se vyrábí v Praze Kyjích. Výrobu má Coca-Cola snad všude. Musím uznat, že mě zelená life potěšila. Zejména v jemnosti nasycení a vlastně i celkově chutí. Kdy bude u nás? Pít ji nebudu.

Složení: sycená voda, cukr, barvivo E150d, přírodní aroma (extrakty zeleniny) včetně kofeinu, kyselina fosforečna, steviové glykosidy