Výroba limonády - syceného ochuceného nápoje
- 18. srpna 2014
- Technologie
Zamýšleli jste se někdy kolik litrů limonády za hodinu vyrobí v Kofole nebo v kolínské sodovkárně? Klidně i 30 000 l za hodinu. Takový menší bazén nebo velká cisterna na kolech. Už víte, co je to limonáda, ale jak se vyrábí? Vynasnažím se následující članek technické povahy převest do co nejsrozumitelnější podoby.
Zařízení (stroj, chcete–li systém), na výrobu limonády zpravidla pojmenovaný mixer nebo mix, po slovensky sodamix smícha sirup, vodu a oxid uhličitý. V nápojovém průmyslu se jedná o zakladní a asi jedinný stroj svého druhu na výrobu ochuceného syceného nápoje – limonády. Mixer zařídí nejenom smíchání oxidu uhličitého, vody a sirupu, ale dovede samozřejmě také vyrobit sycenou vodu, či lehce nasycený (pocitově v ústech nesycený) ledový čaj. Z technického pohledu existují dvě varianty mixeru. Častěji používaný systém odměření sirupu a vody do sólo nadrže, tzv. po dávkách a potom modernější kontinuální postup. Představíme si nejdříve dávkový způsob výroby.
Ten se obvykle skládá z pěti nádrží, kde v první dochází k odvzdušnění a k akumulaci (uskladnění) vody. Voda musí být totiž zbavena vzduchu, aby lépe navazovala bublinky. Podle požadované refrakce (cukernatosti, resp. množství sirupu ve vodě) stroj v druhé nádrži namíchá dávku sirupu a vody a namíchanou směs "uskladní" do nádrže číslo tři. Onu směs si můžete představit jako domácí "šťávu" čili vodu se sirupem. Z třetí nádrže letí velkou rychlostí nenasycená směs do další poslední nádrže přes zařízení jménem ejektor, kde dochází k přimíchávání oxidu uhličitého. Tato nádrž souží pro zklidnění nápoje (zbavení pěny) a jako zásobník, pro následné přečerpání hotové limonády do plnícího stroje. Abych nezapomněl, čtvrtá nádrž má funkci akumulace sirupu před namícháním každé dávky s vodou.
Kontinuální systém se zpravidla skládá ze dvou nádrží. Stejně jako u prvního způsobu se nejprve odvzdušní voda v první nádrži. Z nádrže protéká potrubím, kde je obohacena o sirup. Množství přidaného sirupu vychází z nastaveného směšovacího poměru, refrakce (cukernatosti) vstupního sirupu a požadované refrakce hotového nápoje. Stroj na základě těchto tří udajů přesně vypočte kolik sirupu má do protékající vody přidat. K tomu mu pomáhají tzv. průtokoměry. Je to jako kdyby jste si nalévali vodu do skleničky a k tomu zároveň v druhé ruce a z jiné lahvičky pomalu přilévali sirup. Směs vody a sirupu putuje v potrůbí dál až do ejektoru, kde se přidá oxid uhličitý. Druhá nádrž pak slouží k uklidnění hotového nápoje, aby ten při plnění moc nepěnil. Zásadní rozdíl tedy spočívá v počtu nádrží, ale hlavně ve způsobu směšování sirupu s vodou.
K výše uvedeným popisům a obrázkům bych ještě mohl přidat technologické schéma, myslim ale, že bych představu o výrobě limonád spíše zkomplikoval. Snažil jsem se vám výrobu popsat co nejjednodušším možným způsobem a pokud to někoho zaujme více, nebo něčemu nerozuměl uvítám jakékoliv dotazy. Po přečtení tohoto článku by jste ale již měli mít základní představu, jak se všechny ty Kofoly, Coca–Coly, Oranginy, Fentimansy, Koli limči, Fanty, energy drinky i ledové čaje vyrábějí.