Staropramen Sládkova Limonáda Jablko

Staropramen Sládkova Limonáda Jablko
Výrobce: Pivovary Staropramen s.r.o.
Objem: 500 ml
Obal: Skleněná lahev
Název: Sládkova Limonáda Jablko
Příchuť: Přírodní obilná a jablko
Typ nápoje: Limonáda
Přibližná cena: 18 Kč (za 100ml 3.6 Kč)
Energetická hodnota: 113 kJ (27 kcal) ve 100ml
Koupeno: Česká republika
Vyrobeno: Česká republika

Jablečná příchuť Sládkovy Limonády. Po “čistém” Originálu tak vyrábí Staropramen i ovocnější variantu. Výrobce nabízí jablečnou příchuť své “pivové” limonády těm, kterým Originál příliš nevoní. A to doslova.

Jablečnou šťávu použivají výrobci velice často. Nejen jako základ pro jablečné nektary či ovocné nápoje, ale i jako základní (zjemňovací) přísadu ostatních nejablečných nealkoholických nápojů. Jablko je prostě taková vděčná univerzální příchuť. Sládkova Limonáda Jablko se skládá z úplně stejných přidatných látek jako Originál a navíc obsahuje 3% jablečné šťávy z koncentrátu a 2% citronové šťávy z koncentrátu. Ano i Originál obsahuje citronovou šťávu, výrobce ale neříká kolik procent. U jablečné přichuti je konkrétní množství zmíněno. Jsem rád, že jablečnou příchuť dodává šťáva a ne aromata. Pro udržení trvanlivosti přidává Staropramen (pro limonádu běžný) oxid uhličitý a k tomu ještě pasteruje. Vidíte, jde to i bez kyseliny citronové. Předpokládám, že výroba probíhá stejně jako jsem popisoval u Originálu, a tak dnes přejdeme rovnou k ochutnávce.

Staropramen Sládkova Limonáda Jablko

Po načnutí lahve cítím znovu onen kvasný odér tentokrát trošku zjemněný. Že jde o jablko podle vůně nepoznáte. A to ani po nalití do skleničky, kdy vzniká docela jasná pivová pěna. A dokonce ani po prvním ochutnání jablko nijak výrazně poznat není. Ochutnávku zahajuje slabá chuť nealkoholického piva doplněna nějakým ovocným podílem. To se nejvíce projeví sladový základ limonády. Postupně přichází na řadu lehká nakyslost, zřejmě způsobená ovocným podílem. Cukry kyselost malinko doprovází. Přecejen jich je v limonádě pouze 5,8 g/100 ml. Po polknutí žádný dozvuk chuti již nepřichází. Osobně bych zkusil přidat větší podíl ovoce, jelikož jablko se opravdu v původní sladové chuti limonády ztrácí. Škoda. Určitě bych vyzdvihnul příjemnou míru nasycení a doporučil konzumovat vychlazené.

Etiketu má Jablko téměř identickou jako Originál. Několik rozlišovacích znaků ale samozřejmě najdete. Hlavní rozdíl představuje obrázek jablka namísto obilí. Jako čistě barevné rozlišovací označení využívá jablečná varianta červenou barvu narozdíl od hnědé u Originálu. Samozřejmě nechybí zmínka o nulovém obsahu konzervantů a umělých barviv. Všechny ostatní znaky jsou prakticky identické. Znovu se tak dívám na povedenou etiketu ve stylu piv od Staropramenu ve skleněné půlitrové lahvi s korunkovým víčkem. Zadní strana obsahuje průvodní text k Sládkově Limonádě, složení a nutriční hodnoty v českém i slovenském jazyce. V součtu musím znovu uznat vizualně vysokou kvalitu výrobku, chuť mě ale nezaujala a ovocný podíl je dost nevýrazný. Více v článku shrnujícím obě příchutě.

Složení: voda, sladina (voda, ječný slad, ječmen), jablečná šťáva z koncentrátu 3%, sladinový extrakt, citronová šťáva z koncentrátu 2%, CO2, nealkoholicky zkvašený sladinový extrakt, přírodní aroma, vitamín C