Kofola original

Kofola originál
Výrobce: Kofola, a.s.
Objem: 2000 ml
Obal: PET lahev
Název: kofola originál
Příchuť: Kolový nápoj
Typ nápoje: Limonáda
Přibližná cena: 25 Kč (za 100ml 1.25 Kč)
Energetická hodnota: 136 kJ (32 kcal) ve 100ml
Koupeno: Česká republika
Vyrobeno: Česká republika

Již jako ostřílený vypiťák vám dnes popíšu svoje pocity a názory na nejznámější limonádu u nás jménem kofola. Nepůjde o žádnou speciální příchuť jako citrus, višen apod., ale o originelní chuť limonády číslo jedna na českém trhu. Jmenuje se kofola a píše se s malým “k” – kofola original.

Jak jistě víte, Kofola (a.s.) je také název společnosti, která kofolu vyrábí. V tomto článku budeme kofolou myslet pouze onu nejznámější limonádu společnosti z Krnova. Originální myšlenka kolového syceného nápoje z převážně přírodních látek vznikla samozřejmě v podobě sirupu, kterému se říká KOFO®. Vznikem chuti původní kofoly se vracíme na konec padesátých let, kdy komunisté požadovali vymyslet vlastní kolový nápoj známý ze západu jako Pepsi a Coca–Cola. Jak už to tak u kolových nápojů z emeriky bývá, také u nás stál u zrodu lekárnícký, resp. farmaceutický mozek. Jméno lékárníka – tvůrce českého kolového nápoje zní pan Doc. RNDr. PhMr. Zdeněk Blažek, CSc. Ten ve státním podniku Galena n.p. vypracoval recepturu na sirup KOFO®. Pak už stačílo smíchat s vodou a nasytit, což už tehdejší průmyslová výroba nealkoho nápojů zvládala celkem na slušné úrovni. O historii limonády se dočtete všude různě na webu, a tak jdeme rovnou na věc.

Kofola originál

Složením rozhodně v úvodu potěší relativně nizké množství cukrů na 100 ml nápoje. Kofoláci jistě vědí, že obsahuje "pouze" 8 g cukrů na 100 ml. Bohužel nemalý podíl představuje glokózo–fruktózo sladidlo a nejvíce mi vadí konzervant E211 Benzoan sodný. Jinak sirup KOFO® obsahuje mnoho bylinných extraktů, přírodních aromat a dokonce i chlorid sodným neboli sůl. Samozřejmě spolu s karamelovým barvivem a kyselinou citronovou. Trošku mě mrzí, že není popsán více onen ovocný sirup – hlavní přísada sirupu KOFO®. Ono vůbec kofola má dost ojedinělou strukturu popisku složení. Všimněte si, jak je detailní popis sirupu KOFO® v závorce. Nebýt obsahu v závorce, skládá se limonáda pouze z vody, sirupu a oxidu uhličitého. A tak je to vždy samozřejmě. Jiné limonády zpravidla neobsahují žádný ® originelně označený sirup, proto vždy ihned po vodě následuje automaticky detailní popis sirupu. Kofola má ale svůj sirup registrovaný, čili ten přece musí mít detailní rozpis v závorce.

Ještě není otevřená a už si dovolím popsat subjektiní dojem z chuti a vůně. Vždycky, pokud jde čistě o pocity, mi kofola chutnala méně než Coca–Cola. Přesto, že nepatřím do klubu příznivců kolové limonády, chápu a uznávám ty názory, které na kofolu nedají dopustit. Chvilka napětí, otvírám lahev... v momentě zasyčení oxidu uhličitého jednoznačně poznáte charakteristickou vůni kofoly. Nevím k čemu bych ji přirovnával, ale kofola už patří mezi tak velkou klasiku, že by spíš někteří přirovnávali různé vůně ke kofole. Přítomné bylinky konkrétně pojmenovat neumím. Nebýt vyjmenování jednotlivých bylinných přísad ve složení, nevěděl bych. Po ochutnání mě ihned zarazila míra nasycení. Příjde mi až přehnaně nízká. Ve skleničce stoupají bublinky k hladině jen minimálně. Skoro žádná pěná po nalití. Jaký že to používají stroj na výrobu limonády v Krnově? Určitě bych přidal trošku bublinek navíc. Když ochutnávám, dlouho se žádná chuť nedostavuje. V polovičce a závěru ale spolehlivě poznáte, co pijete. To co na začátku chybí, po polknutí doznívá dost dlouho. Nebaví mě ta kofolová pachuť na jazyku, ikdyž pravda, někomu jistě vyhovuje. U mě prostě bude chuť kofoly vždy za 2-.

Kofola originál

Vzhledově bezpochyby Kofola a.s. zvládá na jedničku. Jednoduchost motivu, jak už to tak u velkých ikonických značek bývá, všem známé limonády u nás nelze nic upřít. Motiv vln v odstínu hnědé spolu s barvou a fontem nápisů slov "kofola" a "original" příjemně ladí. Jaktože se limonáda kofola nejmenuje s velkým "k" na začátku slova? Nutriční hodnoty a složení zabírá co nejméně místa, aby byla etiketa vidět co nejvíce a bílé poctivé víčko na dlouhý závit dobře ladí ke kolové barvě a bílému podkladu etikety. PET lahev s vylisovanými tvary kapek v horní části nad etiketou ihned po načnutí nepůsobí nijak pevným dojmem, protože moc pevná není. Na plastu se šetří, stejně tak jako na cukru, čili se vám otevřená plná PETka příliš dobře nedrží. Je prostě měkká. Ty jo, pořád cítím tu pachuť na jazyku. Vím, že jsem toho moc o chuti nenapsal, ale je to opravdu potřeba právě u kofoly? Snad jenom... trošku mi vrtá hlavou onen ovocný sirup, kterého limonáda obsahuje více než cukru, z jakého ovoce se asi vyrábí? A jestli chápu složení dobře, plave ho v nápoji více než 8 g na 100 ml. Což není málo!

Složení: voda, sirup KOFO® (ovocný sirup, cukr, glukózo–fruktózový sirup, voda, karamel – pálený cukr, barvivo E150d, kyselina: kyslina citronová; chlorid sodný, esence pro KOFO® – aroma, bylinný extrakt – přírodní aroma, lékořicový extrakt – přírodní aroma, kofein, konzervant E211), oxid uhličitý.