7up - citronová limonáda od PepsiCo

7up
Výrobce: PEPSICO CZ s.r.o.
Objem: 1500 ml
Obal: PET lahev
Název: 7up
Příchuť: Citron
Typ nápoje: Limonáda
Přibližná cena: 31 Kč (za 100ml 2.07 Kč)
Energetická hodnota: 175 kJ (41 kcal) ve 100ml
Koupeno: Česká republika
Vyrobeno: Česká republika

Jako všechny velké společnosti výrábějící nealko nápoje, také PepsiCo má svoji citronovou limonádu. Nazývá se 7Up. Úplně jsem zapomněl, že vůbec Pepsi tento nápoj nabízí, a tak dnes vyzkoušíme citronádu z Emeriky.

Nápoj se vyrábí přímo v České republice, konkrétně ve výrobních prostorách společnosti v Praze. Vznikl už v roce 1920 a v první polovině devadesátých let se dostal i na náš trh. V roce 1961 začala vyrábět konkurenční Coca–Cola nápoj Sprite, který byl fakticky napodobeninou nápoje 7Up. Sprite tak přišel až se čtyřicetiletým zpožděním.

Čirá limonáda překvapivě příjemně voní citronem. Vůně ani nepůsobí nijak uměle. Mám radost, jelikož vůni (a samo i chuť) zařizuje přírodní aroma. Konečně! Kromě přirodního aroma se podílí na výsledné chuti také kyselina citronová a překvapivě i kyselina jablečná. Místo cukru používá Pepsi "oblíbený" levný fruktózo–glukózový sirup. A nakonec jako regulátor kyselosti přidává ještě citrát sodný. Složení mě mile překvapilo a nebude mít známku horší než za 3.

7up

Po přelití 7Upu do skleničky se změnila i vůně. Už není tak jasně citronově příjemná, škoda. Jakmile ochutnám, cítím jemnější nasycení. Citronovou chuť rozeznáte dobře. Na okamžik jsem ucítil domácí citronovou vodu vyrobenou pouhým vymačkáním citronu do vody z kohoutku. Opravdu ale dost vzdáleně. Možná díky přírodnímu aroma. 7Up je samozřejmě narozdil od domácí citronády slazen. Víc než sladkost nápoje zaznamenávám jeho kyselost, a to přesto, že obsahuje celých 11g na 100 ml sladidla, tedy sirupu. Kyselost zřejmě zařidila kys. citronová a citrát sodný. Podle mého je tak nápoj zbytečně překyselen, místo aby měl lehkou trpkost po citronech. Zůstavá také menší pachuť na jazyku. Škoda.

Tvar i design PETky už známe z Pepsi nebo Dr. Peppera, stejná forma ve vyfukovacím stroji, pouze preforma jako polotovar pro výrobu samotné lahve ma zelené zbarvení. Materiálu výrobce používá dostatek, a tak se vám lahev nedeformuje v ruce. Foliová etiketa se drží jednoduchého a funkčního stylu, nápoj rozeznáte ihned. Mně přišla trošku nudná. Účel ale splňuje dobře. Musím se přiznat, že i přes ne tak dobrou chuť, jakou bych si představoval u pořádné citronové limonády, mě 7Up pozitivně překvapil.

Složení: voda, fruktózo–glukózový sirup, oxid uhličitý, kyseliny: kyselina citronová a kyselina jablečná, přirodní aroma, regulátor kyselosti: citrát sodný.