Nealkoholický nápoj

První a základní článek, který definuje co to vlastně nealkoholické nápoje jsou, jak se dělí, z čeho se skládají. Pro ty z vás, kteří chcete opravdu vědět, co pijete. Postupně přijdu s dalšími články charakterizujícími jednotlivé skupiny nealko nápojů.

Nealkoholické nápoje

Nealkoholický nápoj vyhláška definuje jako:

nápoj obsahující nejvýše 0,5 % objemových ethanolu (měřeno při teplotě 20 °C), vyrobený zejména z pitné vody, pramenité vody, přírodní minerální vody, nebo kojenecké vody, ovocné, zeleninové, rostlinné nebo živočišné suroviny, přírodních sladidel, sladidel, medu a dalších látek, a popřípadě sycený oxidem uhličitým.

My víme, že bývají přidávány další látky jako například různá aromata, konzervanty, zahušťovadla, zvýrazňovače chuti, vitamíny, barviva ap. Čím méně těchto přidatných látek, tím lépe. Zejména těch chemicky vyrobených.

Vyhláška rozděluje nealkoholické nápoje do několika skupin. Konkrétně to jsou:

Skupina "Nealkoholické nápoje ochucené" se ještě dále dělí na:

Na vypito.cz částečně sledujeme vyhlášku a částečně dělíme nápoje dle svého systému. Fakticky jsme z důvodu množství produktů na trhu rozdělili kategorii limonády na tři další. Naše kategorie všichni znáte. V závorce uvádím, kam nápoj patří podle vyhlášky. Jsou to:

Pro názornější zobrazení nabízím následující tabulka, která popisuje členění nealko nápojů tak, jak řiká vyhláška.

Členění Smyslové požadavky
Druh Skupina Podskupina Vzhled Chuť a vůně
Nealkoholický nápoj ovocná nebo zeleninová šťáva čirý až kalný, případně s obsahem protlaku, dřeně nebo kousků ovoce nebo zeleniny, bez cizích příměsí odpovídající použitým složkám bez cizích příchutí a pachů
nektar
nealkoholický nápoj ochucený ovocný nebo zeleninový nápoj čirý až kalný, případně s mírným sedimentem, bez cizích příměsí
limonáda
minerální voda ochucená
pitná voda ochucená
pramenitá voda ochucená
sodová voda čirý až jiskrný bez sedimentu a cizích příměsí čistá bez cizích příchutí a pachů