Energetický nápoj

Víte, že už o energetickém nápoji všechno víte? Ano správně, energetický nápoj jako druh nealkoholického nápoje (podobně jako šťáva nebo nektar) prakticky neexistuje. V následujicím článku se vám stručně pokusím popsat “energetický nápoj”.

Energetický nápoj

Vyhláška o energetickém nápoji nemluví. Z prostého důvodu. Energetický nápoj je totiž limonáda. Když někdo řekne, že pije limonády a energetické nápoje, říká jedno a to samé dvakrát. Všechny znaky energetického nápoje to také dokládají. Mluvíme tak o ochucenem nealkoholickém nápoji jehož základní složkou je samozřejmě voda, nápojové koncentráty nebo suroviny k jeho přípravě, zpravidla sycený oxidem uhličitým. Můžete narazit i na nesycený energy drink. Pak kupujete nesycenou limonádu. Kromě běžných surovin do limonád přidávaných se energetické nápoje odlišují několika přidatnými látkami, které v nich skoro nikdy nechybí.

Jde hlavně o kofein, taurin, vitaminy B a vitamin C, kyselinu pantothenovou, ženšen, inositol či glukoronolakton. Bohužel nechybí zpravidla vždy sorban a benzon (nebo aspoň jeden z nich), někdy stabilizátory a zahušťovadla. Ty "lepší" energy drinky obsahují ovocné podíly, cukr a třeba i výtažky z rostlin, ty "horší" glukózo–fruktózový sirup a umělá sladidla. S umělými sladidly přichází (díky absenci cukru) podstatně nižší energetická hodnota a takový "light drink" je opravdu vtipným energetickým nápojem s energetickou hodnotou ne vyšší než 20 kJ. Už jsme tu měli například miXXed up Energy Light. Musím uznat, že po ochutnání velkého množství všech možných energy drinků některé opravdu povzbudily. Skoro vždy to byla ale chvilková záležitost.

Nejenom z důvodu vyššího obsahu přidatných látek jsou energetické nápoje dražší. Marketingově se tváří jako něco "very cool". Proto se také balí z 90% do plechovek, ta dojem exkluzivity ještě navyšuje. Hlavně z těchto důvodů kupujete skoro vždy předraženou limonádu. Na trhu existuje obrovské množství energetických nápojů a stále přibývají. Prodává je hlavně jejich etiketa a schopnost výrobce prorazit a zaujmout. Když už opravdu chcete energy drink a nechcete utratit hromadu peněz, sáhněte po nějakém neznačkovém. Budget, Euro Shopper aj. Pro zajímavost, velká část šťáv a nektarů u nás zrecenzovaných má větší energetickou hodnotu než energetické nápoje. Mrkněte se sami.