Ovocný nápoj

Velká spousta spotřebitelů vůbec nerozeznává džusy resp. šťávy, nektary a ovocné nápoje. V rámci neznalosti problematiky dělení nealko nápojů tak mnozí z nás kupujeme džus (100% podíl ovoce), i když v podstatě kupujeme ovocný nápoj s podílem ovocné složky klidně menší než 10%.

Ovocný nápoj

Ovocný nápoj definuje vyhláška velice stručně:

Ochucený nealkoholický nápoj, vyrobený z ovocných nebo zeleninových šťáv nebo jejich koncentrátů a surovin zejména z pitné vody, pramenité vody, přírodní minerální vody, nebo kojenecké vody, ovocné, zeleninové, rostlinné nebo živočišné suroviny, přírodních sladidel, sladidel, medu a dalších látek, a popřípadě sycený oxidem uhličitým.

Pokud se budeme řídit pravidlem, že nektar začíná na hodnotě ovocného podílu 25% a více, vyplyne nám z toho jasný závěr. Všechny nápoje s obsahem ovocného podílu menším než 25% už patří do skupiny "ovocný nápoj". Hranice 25% je společná pro všechny ovocné a zeleninové příchutě. Měli bychom ale rozlišovat příchutě konkrétního nektaru resp. ovocného nápoje. Některé ovoce má totiž vyšší limit ovocného podílu jako např. višen. Višňový nektar začíná na hodnotě min. 35% ovocného podílu, tzn. už 34% ovocný podíl višně v nealkoholickém nápoji rovná se ovocný višnový nápoj. Ani nektar, ani džus. Více v článku o nektarech v tabulce dole.

Z důvodu malého podílu ovocné složky v ovocném nápoji výrobci používají více přidatných látek. Zpravidla potřebují nápoj zahustit, aby vypadal opravdověji "džusovitě" (zahušťovadla např. xantan), ovonit – musí přece vonět a chutnat jako "pravý džus" (aromata) a osladit zpravidla kombinací cukru a sladidel (acesuflam, sacharin, sukralosa). Vemte si, když si doma smícháte sirup s vodou a vznikne z toho, jak se obvykle řiká šťáva, jde prakticky o ochucenou vodu, nebo také o domácí ovocný nápoj. Pokud pravda vámi koupený sirup obsahuje nějaké ovoce.

Výroba ovocného nápoje probíhá podobně jako u nektarů. Tj. voda, ovocná složka, cukr a pak zpravidla podle obsahu ovocného podílu přidavají výrobci konkrétní množství přidatných látek. Neplatí to ale vždy. Mnohdy můžete najít na trhu ovocný nápoj, který se skládá z mixu ovocných příchutí a přidatných látek obsahuje minimum. Jako např. námi testovaný Relax EXOTIKA kokos, nebo Lažanský rubín višeň. Rozhodně největší přeborníci na ovocné nápoje jsou ve společnosti Maspex s jejich břečkou jménem Caprio s vtipnou poznámkou na etiketě "50% grátis".