Sladký Relax kaktus, jablko, limetka

Sladký Relax kaktus, jablko, limetka
Výrobce: Maspex Wadowice
Objem: 1000 ml
Obal: Tetra Pak
Název: Relax kaktus, jablko, limetka
Příchuť: Kaktus, jablko, limetka
Typ nápoje: Ovocný nápoj
Přibližná cena: 36 Kč (za 100ml 3.6 Kč)
Energetická hodnota: 201 kJ (47 kcal) ve 100ml
Koupeno: Česká republika
Vyrobeno: Evropská Unie

Poprosila mě kamarádka jestli bych ochutnal a vyjádřil se ke kaktusovému pití od Relaxu. Kaktus patří do Relax nápojů řady EXOTICA a z ní už jsme ochutnali Relax exotica kokos, ananas, banán. Tuším že docela chutnal.

Vy, co tu nejste poprvé víte, že Relax nápoje vyrábí polská firma Maspex. U nás má tento nadnárodní výrobce potravinových produktů výrobní podnik ve Veselí nad Lužnicí. Relax kaktus jablko limetka potěšil hned po omrknutí etikety, jelikož obsahuje celých 42% ovocného podílu. Na ovocný nápoj velice slušná hodnota. Ovšem! 40% tvoří jablečná šťáva. 1% limetka a 1% kaktusové plody (jaké? opuncie?). Už klasicky nechybí zmínka o slazení cukrem a/nebo glukózo–fruktózovým sirupem. Podle písmene "G" mám znovu (tak jako zatím pokaždé) výrobek slazený sirupem. Začínám pochybovat o tom, že Maspex někdy sladí cukrem. Ten má totiž pořizovací cenu mnohem vyšší než glukózo–fruktózový sirup. Výrobce přidává i dvě barviva – kurkumin a měďnaté komplexy chlorofylů a chlorofylinů. Nebojte, oboje mají přírodní původ. Trvanlivost ovocného nápoje zajišťuje jako obvykle pasterace.

Sladký Relax kaktus, jablko, limetka

Když otevřu úzké víčko Tetra Paku Relax, voňavý mi zrovna nepřijde. Ve skleničce nemám problém. Ikdyž nejsem schopen poznat čemu se vůně podobá, cítím jistou podobnost s nedavno recenzovaným Pfanner Green Tea. Relax skrývá ještě další vůni, připomíná mi nějaké jídlo, ale jaké... Barevně vypadá kaktusový nápoj jako zelené jablko, koneckonců největší jablečný podíl v ovocném nápoji poznáte nejen podle vzniklé usazeniny na dně skleničky. 11,4 gramů cukru ucítíte moc dobře. Aby také ne. Ona sladkost dost výrazně "zlepšuje" celkovou chuť Relaxu. V úvodu citrusově–jablečný ovoněný nějakým tím kaktusem a pak... uprostřed výraznější jablko a na závěr slabá trpkost. Po polknutí zamrzí mírná prapodivná pachuť. Velká škoda opravdu vysokého obsahu cukru na 100 ml, dle mého by mohli kluci v Maspexu ubrat a pořád by to bylo dobré. Určitě podávejte chlazené, jelikož pak cukry dominují ještě více.

Sladký Relax kaktus, jablko, limetka složení

Etiketa kaktusu patří znovu k těm povedenějším. V popředí poznávám listy kaktusu s červenými "plody" podobnými řekněme šípku. Čili asi ta opuncie. Mezi kaktusy se ztrácí limetka, pravda po důkladnějším pohledu na Tetra Pak si citrusového plodu všimnete. Jablka obsahuje Relax 40%, etiketa zobrazuje 0%. Divný a smutný. Paradoxy s názvem, skutečným obsahem konkrétního ovoce a v neposlední řadě zobrazením jablka (jako nejvyššího podílu v nápoji) na etiketě stále pokračuje. Podobně jako u Relax mandarinka, maracuja, mango. Proč není jablko jako hlavní ovocný podíl zobrazeno nejvíce viditelně? Protože se nápoj jmenuje Kaktus přece. A jablko není tak zajímavé. Opatrně při nalévání ano, úzké víčko vám zajistí krásně pošplíchaný stůl. Musím uznat, že mě Relax kaktus celkem zaujal, škoda velkého množství cukru, který zajištuje vesměs pozitivní chuť ovocného nápoje. A co říkáte na cenu?

Složení: voda, šťáva z koncentrátů a protaků (42%) z: jablko (40%), limetka (1%) a kaktusové plody (1%), cukr (D) a/anebo glukózo–fruktózový sirup (G), regulátor kyselosti (kyselina citrónová), barviva (E 141, a kurkumin), aroma. D,G – v závislosti od použité suroviny: viz potisk na vrchu obalu.