Rozporuplný The Simpsons DRINK JABLKO

Rozporuplný The Simpsons DRINK JABLKO
Výrobce: LINEA NIVNICE, a.s.
Objem: 330 ml
Obal: PET lahev
Název: The Simpsons DRINK JABLKO
Příchuť: Jablko
Typ nápoje: Ovocný nápoj
Přibližná cena: 15 Kč (za 100ml 4.55 Kč)
Energetická hodnota: 170 kJ (40 kcal) ve 100ml
Koupeno: Česká republika
Vyrobeno: Česká republika

Před časem jsem dostal tip od jedné maminky na otestování sem tam nějakého dětského nápoje. Zaujala mě etiketa Barta Simpsona na skateboardu, která pokrývala zaoblenou malou PET lahev o objemu 330 ml. Zprvu jsem pátral o jakou příchuť se jedná, ukázalo se, že jde o jablečný nápoj. The Simpsons DRINK JABLKO.

Tentokrát jsem musel otevřít obal jinak než výrobce očekává. PETka má totiž speciální víčko s násoskou pro děti. Můžete ale snadno celý uzávěr odšroubovat jako klasické víčko. Z dob, kde jsme provozovali sodovkárnu vím, že cena víčka s tímto nasoskovým systémem byla zhruba o 100% až 200% vyšší než klasické víčko. Záleželo na "promakanosti" systému průtoku nápoje uzávěrem.

Ovocný nápoj The Simpsons drink voní jablečně ano, v pozadí se ale skrývá cosi... cizího. Po přelití do skleničky vidím velice světle žlutou tekutinu, něco jako když si doma smícháte jalbečný sirup (někdo tomu řiká "štáva") s vodou. I podle chuti rozeznávám jablka. Etiketa prozrazuje, že ovocného podílu je v nápoji "nejméně 10%". Fajn, původ chuti tedy známe.

Kromě jalbečné šťávy z koncentrátu přidává výrobce cukr (10 g/100 ml) i fruktózový sirup. Pak kyselinu citronovou a jablečné aroma. Těžko říct, jestli přírodní nebo chemické, to etiketa neříká. Nejhorší jsou ale konzervanty E202 Sorban draselný a E242 Dimethyldikarbonát. Hlavně, že se na etiketě dočtete "s vitaminem C a bez umělých barviv". Proč dává výrobce do nápoje tyhle konzervanty, když používá pasteraci i kyselinu citronovou. Jde o "dětský" nápoj ne?

The Simpons DRINK chutná tak nějak jablečně uměle, sice žádná pachuť po polknutí, ale prostě ta chuť je divná. A zbytečně moc sladká. Nejenom proto na mě nápoj působí rozporuplným dojmem. Určitě z důvodu chuti a hlavně z důvodu složení, které by mělo být bez jakýchkoliv chemicky vyráběných přidatných látek. Dítěti bych The Simpsons DRINK JABLKO rozhodně nekoupil.

Jak jsem zmínil v úvodu, jedná se PET lahev s etiketou typu sleeve, která pokrývá téměř celý povrch obalu. Obrázek Barta Simpsona zcela dominuje a zastinuje tak červená jablka zobrazená na spodku etikety. Ještě že nápisem "JABLKO" prozrazuje výrobek původ chuti. Víčko má the Simpsons Drink násoskové, čili nemusíte závěr pokaždé odšroubovat. Pro děti ideální a praktické řešení. Svým tvarem, etiketou a uzávěrem pozná každý, že jde o dětský nápoj. Respektive ovocný nápoj určený pro děti. Teoreticky.

Složení: pitná voda, cukr, glukózový sirup, jablečná šťáva z koncentrátu, kyselina: kyselina citronová, jablečné aroma, vitamin C, konzervant E202 a E242. Ovocný podíl nejméně 10%.