Rio Multivitamín s trochou té stévie

Rio Multivitamín s trochou té stévie
Výrobce: McCarter a.s.
Objem: 1000 ml
Obal: Tetra Pak
Název: Rio Multi Vitamín
Příchuť: Multivitamín
Typ nápoje: Ovocný nápoj
Přibližná cena: 35 Kč (za 100ml 3.5 Kč)
Energetická hodnota: 135 kJ (32 kcal) ve 100ml
Koupeno: Česká republika
Vyrobeno: Slovensko

Líbila se mi etiketa a tak jsem sáhnul po Rio Multivitamín se Stévií. Ovocný nápoj se 40% poctívého základu stojí určitě za povšimnutí. Pro ty, kteří rádi méně cukru a multi příchuť jasná volba.

Řekl bych, že multivitamín patří k těm více oblibeným – "základním" příchutím (jako např. pomeranč, jablko) co myslíte? Čili přidáme dnes k nedávno recenzované Tomě Multi Rio Multivitamín z Bratislavi. 40% ovocného podílu se skládá z početného seznamu jednotlivých šťáv z koncentrátu. Nejvíce obsahuje pomeranče a to cca 9%. Pak samozřejmě jablko (8%) a na třetí příčce broskvová dřeň – 5,6%. Další v pořadí vybírám namátkou ananas, mandarinku, či maracuju. Celé složení ovoce popisuje výrobce trošku zvlášťně, přesvědčte se sami. Slazení mi je záhadou. McCarter používá fruktózu, glukózový sirup a stévií o "celkovém obsahu cukru 7,5 g/100 ml". Ta kombinace fruktózy a G sirupu mě překvapuje. Samozjřemě nechybí okyselující kyselina citronová, několik vitamínů a to všechno smícháno dohromady prochází potřebnou pasterací. Jsem moc zvědavej, jak bude směs tolika ovoce chutnat.

Rio Multivitamín s trochou té stévie

Barvou klasicky oranžový, vůni klasicky multivitamínový McCarter Rio Multivitamín už na první pohled (i počuch) jasně prozrazuje očekávanou chuť. Ja vim proč nerozumím multivitamínům. Nikdy totiž nevim, jestli mi chutná nebo ne. Mix ovoce nazývaný "multivitamín" nedává prakticy žádné z jednotlivých příchutí prostor zvýditelnít se. Po klasicky multivitamínovém začátku nastupuje (asi nejvíce patrná) citrusová sladkokyselost... někde uprostřed přicháhí nejsilnější pocit z ovoce – pomeranč doplněný jablkem, citronem, hroznem, meruňkou, nektarinkou, broskví... a dalšími. Na závěr mi připadá, že poznávám ananas a mandarinky, ale je to opravdu velice subjektivní. Sladkost nápoje se mi zdá určitě vyšší než udávané množství 7,5 g na 100 ml, ale v součtu musím konstatovat – spokojenost. Nenechat zteplat, protože pak se dostaví trošku pachuť po polknutí.

Rio Multivitamín s trochou té stévie

Podobně zakulacené Tetra Paky nepředstavují žádnou novinku na našem trhu. Musim znovu pochválit dle mého velice vhodně zvolené pozadí etikety jakéhosi světlého dřeva a parádně zobrazené ovoce v popředí. K tomu viditelný nápis "Multi Vitamín" s razítkovým dodatkem slazené stévií. Boční popis složení mi přijde, jak už jsem říkal, trošku překomplikovaný, ale pochopíte, co tím chtěl básník říci. Na druhé boční straně krátká zmínka o vyjímčenosti stévie, a tak z obalu co mi asi nejvíce vadí je samozřejmě úzké špíchavé víčko. Ano i v tomto případě jsem musel utírat stůl od oranžových kapiček ovocného nápoje. Celkový dojem ale Rio udělalo vesměs pozitivní a já se těšim na další ochutnávku tentokrát samozřejmě jedné základní příchutě.

Složení: pramenitá voda, vícedruhová ovocní báza (pomeranč, citron, ananas, bílé hrozny, mandarinka, nektarinka, marakuja) – 12% hm., pomerančová šťáva z koncentrátu pomerančovej šťávy – 9% hm., jablečná šťáva z koncentrátu jablečné šťávy – 8% hm., broskvová dřeň – 5,6% hm, ananasová šťáva z koncentrátu ananasové šťávy – 5% hml, meruňková dřeň – 0,4% hm., fruktóza, glukózový sirup, regulátor kyselosti: kyselina citrónová, směs vitamínů (vitamin E, kyselina panthotenová, vitamin B6, vitamin B1, kyselina listová, biotin, niacin, vitamin B12), sladidlo: glykozidy steviolu (extrakt z listů rostliny Stevia).