Pfanner Zelené jablko

Pfanner Zelené jablko
Výrobce: Hermann Pfanner Getränke GmbH
Objem: 2000 ml
Obal: Tetra Pak
Název: Pfanner Grüner Apfel
Příchuť: Zelené jablko
Typ nápoje: Ovocný nápoj
Přibližná cena: 70 Kč (za 100ml 3.5 Kč)
Energetická hodnota: 195 kJ (46 kcal) ve 100ml
Koupeno: Česká republika
Vyrobeno: Rakousko

Zelené jablko od Pfannera tu máme řekl bych v tzv. light verzi jako Pfanner BCE Green apple. Dnešní nápoj s téměř stejným názvem může někoho zmást. Přecejen se ale najdou mezi oběma zelenými ovocnými nápoji rozdíly.

Abych uvedl věci na pravou míru, nápoje se od sebe liší hlavně typem obalu, množstvím ovocné šťávy a množstvím přidaných vitamínů (u BCE verze). Tetra Pak varianta obsahuje celých 40% jablečné šťávy. Etiketa přímo dělí ovocný podíl na 20% jablečné dřeně a 20% jablečné šťávy. Kluci v Rakousku sladí Zelené jablko cukrem (11 g/100 ml), okyselují kyselinou citronovou a stabilizují pektinem. Doposud jsem byl se složením spokojen, ale aniž bych otevřel ovocný nápoj a uviděl jeho barvu na vlastní oči... tušil jsem to. Barvivo E133 čili Brilantní modř. Já nevim, ale už podle názvu se mi toto "ečko" hnusí. Nápoj musí přece vypadat dostatečně zeleně, jmenuje se přece Zelené jablko. A modř barví do zelena, to také dává smysl. No dobře, pojďme se na to podívat a ochutnat.

Pfanner Zelené jablko

Krásná barva! Zelená brčálovitá na první pohled odpuzující. Nevím, jak by vypadala čerstvě vymačkaná zelená jablka, ale tento odstín mi přijde dost mimo. Vůni má Pfanner slabou až neznatelnou. Po pravdě mám trošku strach ochutnat. Co oči uvidí a hlava si přebere, mnohdy zcela odradí od ochutnání. Zprvu nevýrazná chuť přechází do jablečné nakyslosti až trpkosti a tím pádem značně přehluší celkem vysoké množství cukrů. Když ochutnáte pěkně vychlazené, sladký vám příliš nepříjde. Více se k chuti asi napsat nedá. Totiž ano – mám ze Zeleného jablka poněkud rozporuplné pocity. Hlavně tedy z barvy. Ale ani svojí chutí tentokrát Pfanner příliš nezabojoval. Škoda.

Pfanner Zelené jablko složení

Krabicový obal nijak nepřekvapí. Podobně jako u většiny předchozích Pfanner nealkoholických nápojů, i v případě Zeleného jablka přední strana etikety jasně zobrazuje hlavní zelenou složku (dosaženou brilantní modří) – zelené jablko. Příchuť tak poznáte hlavně podle obrázků zmíněného ovoce. Název opravdu česky psaný není. Pravá část Tetra Paku popisuje, jak "pečlivě" nápoj v Rakousku vyrábí a zadní strana prozrazuje v mnoha jazycích včetně Češtiny, z čeho se nápoj skládá a jaké jsou jeho nutriční hodnoty. Celkově... škoda té brilantní modře, barva se mi opravdu nezamlouvá, ale ani chuť nemá zelený Pfanner v dvoulitrovém Tetra Paku nic moc. A za cenu 70,-?

Složení: Pitná voda, jablečná dřeň (20 % hm.), jablečná šťáva (20 % hm.), cukr, kyselina: kyselina citronová, antioxidant: kyselina L–askorbová, stabilizátor: pektin, barviva: betakaroten, E133, aroma.