Ovocný nápoj Toma multivitamin

Ovocný nápoj Toma multivitamin
Výrobce: PEPSICO CZ s.r.o.
Objem: 1000 ml
Obal: Tetra Pak
Název: Toma multivitamin
Příchuť: Multivitamin
Typ nápoje: Ovocný nápoj
Přibližná cena: 37 Kč (za 100ml 3.7 Kč)
Energetická hodnota: 190 kJ (45 kcal) ve 100ml
Koupeno: Česká republika
Vyrobeno: Česká republika

Do háje on je to ovocný nápoj. Nedávno jsem si uvědomil, že nám chybí vlastně 100% multivitamín. Přiznávám se bez mučení, regulerně jsem udělal chybu ve výběru v obchodě. Za trest si nepochutnám na šťávě, ale pouze na ovocném nápoji.

Ovocného podílu obsahuje Toma multivitamín "pouze" 40%. Pravda, na ovocný nápoj super hodnota. Samozřejmě vede jablko, jako vděčný nositel chuti s 18%. Druhý v pořadí mě překvapila mandarinka 8%. Následuje grapefruit 4,2%, ananas 3,2% a pomeranč 3%. Pak ještě pár příchutí s podílem 1% a nižším. Viz složení na konci článku. Pasterováno a slazeno glukozó–todleto sirupem a cukrem o celkovém množství 10,4 g cukru na 100ml. To by se ještě dalo vydržet. Mám radost z nulového obsahu škrobů (xanthan, či arabská guma ap.), kterým výrobci zahušťují, aby nápoj vypadal více "opravdově" ovocně. Přecejen 40% ovoce už celkem stačí. Naprosto nezávadné barvivo beta–karoten etiketa uvádí jako "provitamin A (beta–karoten)" ... čili teď nevím, jestli je karoten použit jako barvivo, nebo jako provitamin, nebo jako oboje? No nic, pojďme do toho.

Ovocný nápoj Toma multivitamin

Typicky multivitamínová barva do oranžova podpořená beta–karotenem. Přivoňuji k nalitému nápoji ve skleničce a cítím slabou vůni ovocného mixu všech možných příchutí a hlavně asi... ananas a mandarinka? To mi právě na multivitamínu vadí nejvíce, málokdy poznám z čeho se skládá. Kdyby mi někdo nalil skleničku a řekl, co že v tom plave za ovoce, přišel bych na to podle vůně opravdu těžko. S chutí začnu dnes obráceně. Na konci poznáte podle typické trpkosti citrusové plody, nepatrně, ale poznáte. Asi díky grapefruitu. Hmm, převaluji nápoj na jazyku a mandarinka... dominuje. Podpořena jablkem a hlavně výraznějším ananasem. Mám radost z nulové pachuti po polknutí. Prostě pijete takový "řidší" multivitamín. Příště sáhnu už po 100% ovocném podílu a něčem, kde není tolika druhu ovoce. V každém případě Toma multivitamín chuťově rozhodně neurazí a jako "levnější" varianta multivitamínového nápoje (myšleno šťávy) postačí. Někomu. Mně ne.

Ovocný nápoj Toma multivitamin

Obal patří k Toma Tetra Pak hranaté klasice. Se zkosenou přední levou stranou, která tak hezky vkusně zaoblí a zlepší celkový dojem z krabice s úzkým cákavým víčkem. Tak ted jsem sám ze sebe zmatenej, jestli se mi obal líbí nebo ne. Líbí, ale úzké víčko mě neba. Pěkná přehledná etiketa v čele obalu už také u Tomy v Tetra Paku nikoho nepřekvapí. Jenom obrázek kiwi mi přijde celkem vtipný. Kiwi totiž plave v ovocném nápoji celých závratných 0,4%. Na etiketu se ale hodí, jako zeleně zbarvený kontrast k ostatním žluto–oranžovým kouskům ovoce. Obrazek etikety plynule navazuje na pravý bok obalu, čimž ještě více zlepší pohled na samotný produkt. Vzádu klasička složení a nutriční hodnoty, mrkněte na foto. Zajímalo by mě, jak výrobci (firmě PEPSICO) funguje jejich "certifikát kvality 4A", který najdete na obale zobrazený na mnoha místech. Suma sumárum jsem s dnešní Tomou ovocným nápojem docela spokojen a co vy?

Složení: voda, směs ovocných šťáv z koncentrátu a pýré (jablko (18%), mandarinka (8%), grapefruit (4,2%), ananas (3,2%), pomeranč (3%), meruňka (1%), citron (1%), banán (0,6%), plody mučenky (0,4%), hroznové víno (<0,4%), kiwi (<0,4%)), fruktózo–glukózový sirup a curk, kyselina: kyselina citronová, směs vitaminů, provitamin A (beta–karoten).