Ovocný nápoj Relax Brusinka

Ovocný nápoj Relax Brusinka
Výrobce: Maspex Wadowice
Objem: 1000 ml
Obal: Tetra Pak
Název: Relax Select brusinka
Příchuť: Brusinka
Typ nápoje: Ovocný nápoj
Přibližná cena: 42 Kč (za 100ml 4.2 Kč)
Energetická hodnota: 169 kJ (40 kcal) ve 100ml
Koupeno: Česká republika
Vyrobeno: Evropská Unie

Nápoje Relax distribuuje na českém trhu společnost MASPEX Czech s.r.o. patříci polské nadnárodní společnosti Maspex Wadowice. Výroba produktů prodávaných společností Maspex Czech na českém trhu probíhá zřejmě v Polsku nebo na Slovensku. Podle etikety “vyrobeno v EU”. označení vyrobeno v EU. Další z krabicových ovocných nápojů s plastových víčkem. Jdeme na to.

Relax brusinka skoro nevoní. Lehký nádech po borůvkách a asi i brusinkách. Musel jsem nalít do skleničky, abych rozpoznal opravdovou vůni, jelikož z Tetra Paku to nebylo ono. Mimo jiné barva tmavě červená až do vínova, což sedí. Etiketa uvádí "podíl ovocné šťávy 15%" z nichž 8% má být brusinka. Zbytek jablko. Jestli celých 7% nevím. Dále se můžete dočíst, že ovoce obsažené v nápoji bylo pečlivě vybrané a lisované ihned po sběru. A nakonec "brusinky ze Severní Ameriky". Ze Severní Ameriky, aha. A co jako. Když už tak Kanada, USA nebo Aljaška? Pro mě zcela nezajímavá informace. V každém případě chuť povedená. Nápoj jakoby vůbec neobsahoval cukr. Kyselá až trpká příchuť Vás provází celou dobu od napití až k polknutí. K tomu zůstává na jazyku a na horním patře natrpklá pachuť (v pozitivním významu). Příjemně charakteristická chuť brusinek. Ano, asi jsou cítit jablka, brusinka ale víc. V nápoji jsou aromata a ta brusinku asi trošku podtrhují. Kromě aromat obsahuje Relax brusinka také neškodná barviva anthokyaniny. Žádná umělá sladidla, či konzervanty. Pasterizace a Tetra Pak zaručují dlouhou trvanlivost a prevenci před rychlým zkažením. A doporučuji pít vychlazené, chutná lépe.

Obal Tetra Pak patří k těm "ergonomickým" nebo jak to nazvat. Ovál s hranatým dnem i vrškem. Lépe se drží. Ne jako hranatá krabice. Trvalo mi, než jsem pochopil údaj na etiketě týkající se obsaženého cukru "a/nebo" glukózo–fruktózového sirupu. Jestli totiž v nápoji plave cukr nebo sirup poznáte podle údaje na vrchu obalu. Ten je tam dotisknut bezkontaktní tiskárnou společně s datem spotřeby až po stočení nápoje. Čistě rozlišovací označení písmen D a G dost mate spotřebitele. Cukr značí písmeno D, glukózo–fruktózový sirup písmeno G. Zrovna já jsem v regále sáhl po variantě D, čili jsem cukr. Někdy se vedoucí vyroby rozhodne, že použije cukr, někdy sirup. Podle jakých pravidel? Pro okamžité a jasné pochopení příchutě nápoje bych brusinky viděl raději zobrazené s keříkem, na kterém rostou, ovšem to je detail. V souvislosti se složením jsou také dost vtipné obrázky na zadní straně obalu simulující výrobu ovocného nápoje – vyrobené počítačem.

Složení: Voda, šťáva z koncentrátu (15%) z toho: brusinka (8%), jablko, cukr (9,6 g/100 ml) (D) a/nebo glokózo-fruktózový sirup (G), regulátor kyselosti (kyselina citronová), barvivo (anthokyaniny), aroma.