Ovocný nápoj Pfanner Wildberries alias lesní plody

Ovocný nápoj Pfanner Wildberries alias lesní plody
Výrobce: Hermann Pfanner Getränke GmbH
Objem: 1500 ml
Obal: PET lahev
Název: Pfanner Wildberries
Příchuť: Lesní plody
Typ nápoje: Ovocný nápoj
Přibližná cena: 40 Kč (za 100ml 2.67 Kč)
Energetická hodnota: 185 kJ (43 kcal) ve 100ml
Koupeno: Česká republika
Vyrobeno: Rakousko

Správně bych slovo wildberries přeložil jako “divoké bobule” nebo co myslíte? Český název nápoj nemá, ale v podstatě jde o příchut “lesní plody”. S velkou dávkou vitaminů, což prozrazuje dodatek na etiketě. Je to taková lesní varianta multivitamínu. Nikdo pořádně neví, čemu se chuťově nejvíce podobá.

Když tak projíždím složení, musím uznat, že jsem viděl už horší. Pokud jde o ovocné nápoje – 10% ovocný podíl považuji za takové nutné minimum. Pfanner ochucuje jablkem, jahodou, malinou, borůvkou, višní, ostružinou a troškou černé mrkve. Bohužel neuvádí kolik procent přesně konkrétního ovoce obsahuje. Pravda na celkových 10% to asi není třeba. Určitě chválím přítomnost cukru (10,2 gramů na 100 ml) tj. žadný glukózo–fruktózo todleto. V Rakousku sladí stále abych tak řekl "po staru". Tak je to správné, tak to má být! Etiketa v části složení přesně nazývá produkt "BCE ovocný nápoj z několika druhů ovoce s příchutí lesních plodů". Právě písmena B, C, E v názvu jasně zdůrazňují přítomnost vitamínů. Nechybí troška karmín barvy E120 (známka 4) a zahušťovadla Xanthan E415 (známka 3) pro větší "džusový" dojem z ovocného nápoje. Aroma, zřejmě chemicky vyrobené. Prubnem to.

Ovocný nápoj Pfanner Wildberries alias lesní plody

Otevírám lahev a hned nepříliš vábná vůně na první čich. Ve skleničce zaznamenáte slaboulinký odér jakéhosi lesního ovocného mixu. Červeno slabě fialová barva nevypadá zrovna vábně a osobně by mě dost zajímalo, jak vypadá nápoj bez barviva E120. A také jak asi vypadá bez zahušťovadla E415. Přijde mi, že má úplně běžnou "vodní" konzistenci. Chuť nemá Pfanner z lesních plodů špatnou. Zprvu nic moc v ústech necítíte, pak ale hned nastupuje sladko–kyselá chuť, která se mezi nápojáři prostě označuje jako "lesní plody". Něco jako multivitamín, však už to znáte. Ona ta kyselost má zprvu dost sladký (až přeslazený) základ. Postupně cukry mizí a kyselý pocit zůstává i po polknutí. Nijak ovšem dojem z chuti nenarušuje. Pijte určitě vychlazené.

Ovocný nápoj Pfanner Wildberries alias lesní plody složení

Ovoce na etiketě má Pfanner Wildberries opravdu nepřehlédnutelné. Výrobce se možná snaží navodit dojem jeho vysokého obsahu v nealkoholickém nápoji. Obrazky jahody, jablka, maliny, boruvky i ostružiny jsou prostě obří. A přitom jich ovocný nápoj obsahuje celých neuvěřitelných 10%. Přesto ale grafika etikety působí docela pěkně. Mrzí mě znovu absence českého názvu na obou čelních stranách. Na jedné si přečtete slovo "Waldbeeren" a na druhé "Wildberries". Boky lahve jdou ruku v ruce v s předchozími ochutnanými Pfanner nápoji v PETu. Složení má svůj český textový oddíl – v pořádku. Ovšem v části s nutričními hodnotami hledáte česká slova dost pracně a rychle to vzdáte. V součtu musím konstatovat, že tento Pfanner nijak nepřekvapil, ani nezklamal. Udělejte si názor sami a ochutnejte.

Složení: pitná voda, ovocná šťáva z několika druhů ovoce vyrobená z koncentrátu ovocných šťav (jablko, jahoda, malina, borůvka, višeň, ostružina), cukr, koncentrát šťávy z černé mrkve, kyselina: kyselina citronová, stabilizátor: E415, aroma, barvivo: E120, vitaminy (C, E, B6, B1, B12).