Osmi procentní Relax mandarinka, maracuja, mango

Osmi procentní Relax mandarinka, maracuja, mango
Výrobce: Maspex Wadowice
Objem: 1000 ml
Obal: Tetra Pak
Název: Relax mandarinka, maracuja, mango
Příchuť: Mandarinka, maracuja, mango
Typ nápoje: Ovocný nápoj
Přibližná cena: 27 Kč (za 100ml 2.7 Kč)
Energetická hodnota: 181 kJ (42 kcal) ve 100ml
Koupeno: Česká republika
Vyrobeno: Evropská Unie

Po nějaké době další Relax nápoj. Zase sem sáhnul po ovocném nápoji, jelikož mi přišla zajimavá směsice ingrediencí v čele s mandarinkou, maracujou a mangem. Jestlipak plave v nápoji ještě něco dalšího?

No jakpak ne. Kromě zmíněných tří druhů ovocí dominuje chuti pomeranč. Resp. ten tvoří hlavní složku celkového ovocného podílu, kterého je tam celých (!) 8%. Mandarinky 0,5%, maracuji 0,5% a manga 0,5%. Opravdu hodně. U pomeranče není napsáno kolik ho v nápoji plave, hádam že 6,5%. Relax s oblibou sladí buďto cukrem, nebo glukózo–fruktózovým sirupem v celkovém množství 10,5 g cukru na 100 ml. Jaké sladidlo konkrétní balení obsahuje se dozvíte podle písme D nebo G uvedeného na vršku obalu u data spotřeby. Ja měl variantu "DG" čili cukr i sirup. Dále výrobce reguluje kyselost kys. citronovou, barví beta–karotenem, aromatizuje a antioxiduje. Aspoň že konzervanty, zahušťovadla, umělá sladidla a jiné povedené přísady chybí. Pro udržení trvanlivosti samozřejmě ve výrobě (firma Maspex) pasterují. Produkt pochází z EU, čili hádám Polsko, když už je Maspex polská firma. Takže jak chutná?

Osmi procentní Relax mandarinka, maracuja, mango

Nápoj zase voní multivitamínově. Prostě směs "tropickeho" ovoce. Aromata fungují. Ale ano mandarinku vzdáleně poznám (možná jde spiš o pomeranč), ostatní "hlavní" ovoce ne. Barevně oranžová mrkvová, čili betakaroten. Po ochutnání hned poznáte lacinost nápoje. Přecejen 8% ovocného podílu je sakra málo. V úvodu cítím slabou kyselost citrusových plodů...mandarinky (?). Postupně se kyselá chuť spojuje se sladkou, takže dochází k celkovému zjemnění. Ovšem kyselost nápoje dominuje. Nemůžu říci, že by Relax mandarinka, maracuja, mango nechutnal, musím ale říci nuda nuda, šeď šeď. Já pořád čekám, kdy konečně přijde nějaký Relax nealkoholický nápoj, u kterého se zaraduji a řeknu "jo, výborná chuť". Tady mi ale přijde, že jde znovu o odfláknutý produkt. Rozhodně pokud jde o senzorické vlastnosti a složení.

Osmi procentní Relax mandarinka, maracuja, mango složení

Obal a etiketa patří k tomu nejlepšímu co můžete u tohoto Relaxu najít. Docela vkusně zvolený potisk s konkrétními obrázky ovoce hned prozrazují, o jakou že se jedná přichuť. Na boční straně příběh na téma "Vím, co vybrat" který považuji za dost vtipný při myšlence na celkové množství ovoce v nápoji. Rozčiluje mě nalévání Relaxu, jelikož cákavost uzávěru se rovná levelu pět, což je ten nejvyšší možný. Nepodaří se vám ani náhodou nápoj nalít, aniž by jste pak nemuseli utírat stůl od kapiček. Když srovnám např. poslední testovaný ovocný nápoj s 50% ovocného podílu, mimo jiné o 2,- levnější než dnešní Relax s 8% podílem, doporučuji za mandarinku, maracuju, mango nedávat ani korunu a nekupovat! Jestliže někdo z vás má tip na opravdu povedený Relax nápoj, sem s ním.

Složení: voda, šťáva z koncentrátu (8%) z: pomeranč, mandarinka (0,5%), maracuja (0,5%), mango (0,5%), cukr (D) a/nebo glukózo–fruktózový sirup (G), regulátor kyselosti (kyselina citronová), barvivo (beta–karoten), antioxidant (kyselina askorbová), aroma