Loty Aloe Vera drink z Číny

Loty Aloe Vera drink z Číny
Výrobce: z Číny
Objem: 1500 ml
Obal: PET lahev
Název: Loty Aloe Vera drink
Příchuť: Aloe vera
Typ nápoje: Ovocný nápoj
Přibližná cena: 49 Kč (za 100ml 3.27 Kč)
Energetická hodnota: 114 kJ (27 kcal) ve 100ml
Koupeno: Česká republika
Vyrobeno: Čína

Nikdy jsem nápoj Loty neviděl v regálech obchodů, dnešní kousek jsem dostal z eshopu a je to na první pohled “klasický” aloe vera drink. Aspoň podle hranaté zelené plastové lahve objemu 1500 ml.

Ojé nápoj pochází z Číny. Ano, mám s tim problém. Chápu, že se dnes vyrábí v Číně kde co, ale vozit k nám i nápoje...? Kolik asi stojí doprava, která se promítne do konečné ceny? Evidentně jde o "propracovanější" spolupráci s českým distributorem, jelikož etiketa obsahuje už z čínské výroby české popisky. Dozvíte se tak, že nápoj sice neobsahuje žádné konzervanty či přidaná barviva, plave v něm ale umělé sladidlo sukralosa a k cukru výrobce přidává miláčka publika glukózo–fruktózo sirup. Aloe Vera gelu obsahuje 18%. Špetka kyseliny citronové, regulátoru kyselosti v podobě mléčnanu vápenatého a zahušťovadlo guma gellan. Na závěr se ve složení dočtete "aroma". Takže asi nějaké ovonění vyrobené synteticky.

Loty Aloe Vera drink z Číny

Ojé podruhé. Nápoj strašně voní. Po otevření a nalití do skleničky Loty ovoněl celou místnost. To nevěstí nic dobrého. Ne, že by vyloženě smrděl, ale má takovou až nepřirozeně výraznou vůni. Ochutnávám a... není to tak hrozné. Bál jsem se z důvodu vůně ještě horší chuti. Ihned rozeznáte "klasickou rostlinnou" chuť nápoje aloe vera spolu s kousky typické dužiny. Po rostlinném nástupu okamžitě cítíte cukry (6,7 g na 100 ml) podpořené umělou sukralosou. Na to, že v nápoji plave kyselina citronová i citrát sodný kyselost prakticky nezaznamenáte. Musím se přiznat, že to na mě působí všechno smichané dohromady až trošku podivně podmanivě. Řekl bych, že onu podmanivost způsobuje hlavně (tak jako už dříve u jiných nápojů) GF sirup. Ale ano, přecejen se troška kyselosti dostaví. Po polknutí cítím nepříjemnou nakyslou pachuť v ústech. Škoda.

Kvalitní poctivé zpracování PETky cítíte už podle hmatu. Jde o pořádný kus plastu, na kterém výrobce nešetřil. To samé platí pro úzké víčko bílé barvy s dlouhým závitem. Fajn. Etiketou Loty Aloe Vera drink ovšem nijak neoslní. Na čelní straně v pozadí etikety rozeznáte rostlinu Aloe Vera, ikdyž by to možná mohl být kaktus. K tomu pár základních textů v angličtině zmiňujících nulový obsah konzervantů a barviv. Na boční straně zmínka o nějaké mezinárodní firmě z Washingtonu [DíSí], pro kterou je nápoj balen. Druha boční strana už na nás promlouvá česky a rozepisuje složení i nutriční hodnoty. V součtu se musím přiznat, že mě tento druhý Aloe Vera drink na našem blogu spíše zklamal.

Složení: pitná voda, fruktózový sirup, dužnina Aloe Vera (gel) 18%, kyselina: kyselina citronová, regulátory kyselosti: mléčnan vápenatý, citrát sodný, zahušťovadlo: guma gellan, sladidlo: sukralosa, aroma