Sklizeň višní a výroba višňové šťávy

Naše letní navštěva ve výrobě šťáv Viko se zaměřila na sklizeň a prvotní zpracování višní. Pro lepší představu jsem pořídil videa, jak to všechno probíhá od setřesání až po naplnění hotové 100% višňové šťávy.

Sklizeň višní a výroba višňové šťávy

Setřes

Konečně jsme měli možnost vidět, jak probíhá mechanizované sklizení višní ze stromů a celou záležitost zdokumentovat. Překvapilo mě množství lidí, kterých je při práci potřeba. Dva traktory, jeden s dopravnikem a se "setřesací rukou" a druhý pro shromáždění a odvoz višní. První traktor obsluhuje celkem 7 lidí a druhý 2. Myslím ale, že nejlepší bude se rovnou mrknout na 2 minutové video.

Pecky pryč

Jakmile jsou višně dopraveny v bednách do výroby, přichází na řadu zařízení jménem pasírka, která zajistí oddělení pecek a hrubé vlákniny, jenž nelze na šťávu použít. Z pasírky vzniklá šťáva potrubím putuje rovnou k pasteraci a následnému aseptickému plniči, který zařídí naplnění džusu do pytlů umístěných v barelech.

Pasterovat a plnit

Už k pasteraci přichází z pasírky šťáva na teplotě cca 80 °C, takže ji paster jenom zlehka a krátce "doohřeje" na teplotu cca 95 °C. Samotné aseptické plnění probíhá tak, že obsluha nasadí na plnící ventil vršek v barelu umístěného sterilního pytle, který pojme 200 kg šťávy. Aktuální váhu ukazuje měřák umístěný na paleťáku, který slouzí jako dopravník prázdných a plných sudů.

Lisovaná šťáva hotova

Tímto procesem je hotový "základ" pro výrobu výborného višňového nektaru Viko Višeň. Višňová šťáva se jednoduše zředí vodou a přidají se cukry. A nebo může být použita pro výrobu višňového koncentrátu odpařením vody na odparce. Takto hotová lisovaná šťáva nebo koncentrát se pak uskladní a používají během roku k výrobě nektaru, připadně mohou být prodány jinému potravinářskému podniku jako surovina pro další výrobu.

Kam dál?

Chcete vědět více o nápojích? Podívejte se na jejich Základní dělení.

Zajímá vás, jak vzniklo vypito.cz? Mrkněte na O webu.</p>