Není mixér jako mixér

Každý z vás jistě zná mixér – kuchyňského/barového pomocníka, který slouží pro rozmělnění nejrůznějších druhů potravin na drobné kousky, jemné pyré, či tekutinu. Co jiného by také mixér mohl být. V oblasti nápojů ale může mít toto slovo i jiný význam.

Nápojové mixy

Mixér neboli míchačka?

Slovo mixér – tedy český překlad anglického slova “mixer” může někomu z nás ve spojení s nápoji přijít poněkud nepřesné. Čeština samozřejmě nabízí více překladů – např. slovíčko míchačka, směs, mohli bychom také říci nápojový mix. Výběr necháme na vás. A o co že se tedy jedná? Nejčastěji jde o nealkoholický nápoj, který slouží pro dotvoření cocktailu či mocktailu (nealkoholický coctail s přídavkem ovocné složky) a nebo jej lze konzumovat samostatně bez dalšího míchání jako revitalizující drink. Tak či jinak jsou nápojové mixy určeny pro osvěžení lidského organismu. Jejich nabídka na českém trhu je široká s nepřeberným množství tradičních či netradičních chutí a příchutí. A co například si pod klasickým mixérem představit?

Nápojové mixy

Sodová voda … pramatka všech míchaček

Mezi nejběžnější nápojové směsi patří dozajista sodová voda tj. voda obohacená – nasycená oxidem uhličitým. Všichni jste jistě někdy ochutnali, často velmi sladký, nektar libovolné příchutě zředěný (sycenou) vodou. V tom je i samotné kouzlo limonád. Ta se totiž skládá ze sycené vody a sirupu. A pokud se zaměříme na alkoholický nápoj a naprostou klasiku, bílé víno se sodovkou nazývaný vinný střik. Bublinky prostě chutnají a to proto, že přidávají další vjem k chuti a vůni, který nás při konzumaci ovlivňuje.

Sycené vody

Coca Cola signature mixers

V polovině roku 2019 společnost Coca-Cola představila novou řadu Signatures Mixers. Zbrusu nové nápojové mixy s nimiž se chystá proniknout především do barů a jiných podniků, které nabízí svým hostům zejména míchané drinky. Chystá se tak konkurovat výrobcům jako je například britský Fentimans, Fever-Tree a jiní světový hráči. Konkrétně se jedná o 4 naprosto odlišné příchutě, z nichž každý mix je zaměřen na jiný chuťový zážitek (Zauzená chuť – Smoky, Pikantní/kořeněná – Spicy, Bylinková – Herbal, Dřevitá – Woody). Asi ale nikoho nepřekvapí, že základním komponentem Coca-Cola Signature Mixers ve výrobě je samotná limonáda Coca-Cola. Už se těšíme, až vyzkoušíme.

Coca Cola Signature Mixers

Ginger ale a Ginger beer - chuť zázvoru v láhvi

Ginger ale patří mezi nealkoholické nápoje, slazené a zázvorem lehce ochucené. Ginger beer, jak už název napovídá, byl nápoj z fermentovaného zázvoru, cukru a vody a s obsahem alkoholu. V současné době jde ale o chutí velmi silnou, štiplavou, nealkoholickou zázvorovou limonádu, která je zpravidla méně sycená než ginger ale. Těšte se na zajímavé ochutnávky těchto a jiných zázvorových krasavců, protože vychlazené jsou velmi osvěžující a doslova člověka nakopnou.

Ginger a jiné mixy

Tonic water - neobyčejná “voda” s historii

Význam anglického slova tonic znamená posilující, osvěžující. V minulosti se jednalo o lék proti malárii, kdy se do sycené vody přidával vysoký podíl chininu. V současné době je obsah chininu nízký a jedná se především o velmi módní záležitost, kterou si oblíbili světový výrobci a spotřebitelé. Kdo by neznal Gin s tonikem nebo legendární Beton (Becherovka s tonikem). Zajímavou alternativu k toniku jsou jeho ochucené varianty. Podmanivé bylinkové tóny, příchuť tropických citrusů, snížený nebo naopak zvýšený obsah hořkosti. Každý produkt má své vhodné využití a osloví svoji cílovou skupinu. Zamilujete se do všech?

Kam dál?

Chcete vědět více o nápojích? Podívejte se na jejich Základní dělení.

Zajímá vás, jak vzniklo vypito.cz? Mrkněte na O webu.