Staropramen Sládkova Limonáda Originál

Staropramen Sládkova Limonáda Originál
Výrobce: Pivovary Staropramen s.r.o.
Objem: 500 ml
Obal: Skleněná lahev
Název: Sládkova Limonáda Originál
Příchuť: Přírodní obilná
Typ nápoje: Limonáda
Přibližná cena: 18 Kč (za 100ml 3.6 Kč)
Energetická hodnota: 113 kJ (27 kcal) ve 100ml
Koupeno: Česká republika
Vyrobeno: Česká republika

Dnes už neznamená slovo Staropramen jenom pivo. Společnost vyrábějící odjakživa alkoholický fermentovaný nápoj s přirozeným obsahem oxidu uhličitého a klasické hořké chuti začala na náš trh dodávat limonádu. Jmenuje se Sládkova limonáda. Original.

Trend poslední doby u (nejen) nealkoholických nápojů mluví jasně. Žádné konzervanty, umělá barviva, či jiné nepěkné chemické přísady. I originální Sládkova Limonáda jde touto cestou. Mimo jiné (podle etikety) je stáčena v ochranné atmosféře oxidu uhličitého. Nenechte se přátelé zmást. Zde nám výrobce říká to, co je uplně standardní při stáčení všech sycených nápojů. Všechny jsou stačené v ochranné atmosféře (nejčastěji) oxidu uhličitého. Kluci z marketingu zase vymýšleli, co připsat navíc, aby byli zajímavější. Tak abych se vrátil, Sládkova limča se převážně skládá z vody, sladiny, sladinového extraktu, nealkoholického zkvašeného sladinového extraktu a trošku té citronové šťávy. Cukrů (nepřidávaných) obsahuje přijatelných 5,8 g/100 ml.

Poslal jsem kolkovanou žádost do Staropramenu, aby mi napsali, jak se limonáda opravdu vyrábí. Bez odpovědi. Nyní budu tedy trošku hádat. Základ chuti vzniká (podobně jako u Kvassu) přírodní fermentací předem uvařeného ječného sladu. Z hotového základu se vyrobí odpařením vody extrakt. Onen extrakt si představuji jako sladový koncentrát (konzistence medu), který se smíchá v jedné nádrži s citronovou šťávou a dalšími etiketou zmíněnými přísadami (žádný ovocný podíl jako např. u výroby sirupů). Extrakt se promíchá s vodou, získaná směs se nasytí oxidem uličitým a šup naplnit do lahví. Pochybuji, že Staropramen (když už vyrábí své pivo zrychlenou metodou) dává nápoji dostatek času a péče aby poctivě "dozrál" ve své původní podobě bez mezistupně tj. extraktu. Co si budeme povidat – Business is business!

Staropramen Sládkova Limonáda Originál

Po otevření lahve vám asi Sládkova Limonáda Originál příliš vonět nebude. Ve skleničce už je to lepší. Připomíná mi vůni nealkoholického piva s přídavkem kvasnic. I chuť tomu odpovídá. Jako by jste pili "limonádovější" nelkoholické pivo. Citronovou šťávu nepoznám v nápoji vůbec. Zřejmě slouží jenom k celkovému "vyladění" chuti. Díky nizkému množství cukrů ani sladkost skoro necítíte. Je to vše takové jakési pivové. Ale více než dobré, o tom žádná. Ano, dobrovolně se příznám, že mi limonáda opravdu chutná. Má neobvyklou chuť původem z obilí a to je její hlavní přednost. Pro někoho možná nedostatek. Nasycení tak akorát, osvěžení (nejen) díky malému množství cukrů výborné. Určitě podávejte vychlazené.

Obalem i etiketou se mi Staropramenský nealkoholický nápoj také zamlouvá. Žádné velké experimenty. Lahev má prakticky identický tvar jako Staropramen pivo. To samé platí o korunkovém víčku. Etiketa zobrazuje motiv obilí a velký nápis "SLÁDKOVA Limonáda", razítkový motiv s textem "100% přírodní nealkoholické osvěžení" a také zmínku o nulovém obsahu konzervantů a umělých barviv. Jednoduché, stručné a jasné. Na zadní straně podrobně rozepsané složení a výživové hodnoty na 100 ml výrobku. Včetně průvodního textu o vzniku samotného nápoje. Nezapomeňte, že se stačí v ochranné atmosféře. Jsem spokojený a těším se na jablečnou verzi Sládkovy Limonády.

Složení: Voda, sladina (voda, ječný slad, ječmen), sladinový extrakt CO2, nealkoholický zkvašený sladinový extrakt, citronová šťáva z koncentrátu, vitamín C