Sprite

Sprite
Výrobce: Coca-Cola HBC Česká republika, s.r.o.
Objem: 2000 ml
Obal: PET lahev
Název: Sprite
Příchuť: Citronová
Typ nápoje: Limonáda
Příbližná cena: 35 Kč (za 100ml 1.75 Kč)
Energetická hodnota: 129 kJ (30 kcal) ve 100ml
Koupeno: Česká republika
Vyrobeno: Česká republika

Když se řekne Sprite, vzpomenu si na začátek Pupl Fiction, kde se Jules lehce nasnída hamburgerem od Big Cahuna Burgeru a zapijí Spritem. A pak svého “hostitele” spolu s Vincentem rozstřílí. Asi takhle málo tento nápoj znám. Mnoho lidí ho ale pije a tak ho zkusíme.

Wikipedia říká, že byl nápoje vyroben poprvé v roce 1961 v Západním Německu. Jak jsem již psal v článku o limonádě 7UP, Sprite vznikl právě jako reakce společnosti Coca–Cola na novou citronovou limonádu od konkurenta Pepsico. Můžeme tedy říci, že 7UP byl první citronádou, Sprite přišel až posléze. A to o mnoho let později. I tak se stal hitem. Vzpomínám když byl ještě slazen cyklamátem s trochou toho cukru. To už dnes ovšem neplatí. Coca–Cola již nějakou dobu sladí pouze glukózo–fruktózo a v případě Sprite doplňuje aspartamem a acesulfamem. Citronan sodný okyseluje, po boku mu stojí kyselina citronová a přírodního aromatu limetkové chuti. Celkové množství cukrů (přicházejících z glukozového sirupu) se zastavilo na hodnotě 7,3 g na 100 ml. Celkem slušná hodnota, bohužel ale zkalená zmíněnými dvěma sladidly. Už si vzpomínám, proč mě tahle limonáda necháva citronově klidným. Pro mě na ní není vůbec nic zajímavého snad jenom to jméno. A to vlastně zajímavé také není. Osobně nechci dnešní nealkoholický nápoj úplně shazovat, ale asi se i trošku bojím lahev otevřít. Držte mi palce.

Sprite

Načínám poněkud s obavami. Nevím proč, ale mám osobní antipatie k tomuto nápoji. Přesto zkusím být co nejvíce objektivní, slibuji. Po zasyčení cítím citrusovou vůni limetek nebo citrónů. Není nijak silná, nepůsobí příliš chemicky, či uměle, ale nasycená voda s vymačkaným citronem voni rozhodně jinak a lépe. Po nalití limonády do skleničky odér ještě více zeslábne a nijak vás před napitím neovlivňuje. První pozitivní věc na jazyku představuje množství bublinek. Připadá mi skvěle vyváženě nasycená bez štiplavého pocitu v ústech. Překvapivě Sprite nechutná tak kysele, jak jsem očekával, a tak dávám znovu kladné body. Sladký pocit převládá a po polknutí vám zůstává kluzký pocit vzádu na jazyku. Celkově ale chuť rozhodně není špatná a pachuť žádnou necítím. Stručně by se dalo řící "běžná citronová limonáda". Vychlazenou si ji rozhodně vychutnáte víc, ale já si raději dopiji od rána vychladlý čaj s citronem, který tu na mě čeká.

Sprite

Svým vzhledem Sprite nijak nepřekvapí. Jde o limonádu působící na trhu mnoho desítek let a stejně tak jako limonáda Coca–Cola i Sprite si drží svůj design právě díky své dlouhověkosti. Co na něm také měnit že? Zákazníci jsou zvyklí na tuto citronovou chuť bez většího nápadu a koneckonců nic jiného ani nežádají. Logo "Sprite" má obyčejný vzhled doplněný jednoduchým obrázkem citronu. Prosté a funkční. Jsem si téměř stoprocentně jistý, že kdyby jste použili stejný nápoj, stejnou zelenou barvu lahve i etikety a pojmenovali ji jinak než jen "Sprite", nikdo si takovou neznámou citronovou limonádu nekoupí. Tady prostě prodává vzhled a jméno. Jelikož nepatří Sprite právě k nejlevnějším, může si výrobce dovolit zaplatit pevnější PET lahev i pořádné víčko na dlouhý závit. I tak se vám ale velká lahev bude trošku deformovat v ruce při pokusu nalít si nápoj do skleničky. Trošku plastu bych ještě přidal, obzvláště u dvoulitrové lahve. Za značku se platí, a tak doporučuji nakupovat citronádu pouze v akci, kdy se dá sehnat v pohodě pod třicet korun. Tak a já teď vůbec nevím, co se zbytkem limonády udělám...

Složení: voda, fruktózo-glukózový sirup, oxid uhličitý, kyselina: kyselina citronová, přírodní citronové a limetkové aroma, regulátor kyselosti: citronany sodné, sladidla: aspartam a acesulfam K.