Smarty Premium Drink v příchuti Black

Smarty Premium Drink v příchuti Black
Výrobce: DM Life, s.r.o.
Objem: 250 ml
Obal: Plechovka
Název: Smarty Premium Drink Black
Příchuť: Granátové jablko a ibišek
Typ nápoje: Limonáda
Přibližná cena: 29.90 Kč (za 100ml 11.96 Kč)
Energetická hodnota: 140 kJ (33 kcal) ve 100ml
Koupeno: Česká republika
Vyrobeno: Česká republika

Když jsem poprvé uviděl Smarty drink, docela se mi zalíbil obrázek lišky v čele etikety. Propojení názvu Smarty a chytré lišky vidím jako celkem povedené. Pravda, nevím, jestli je opravdu liška chytré zvíře, od pradávna ale má tuto pověst.

Začal jsem první příchutí Smarty drinku s označením Black a pročítám si pomalu jeho složení. Je rozsáhlé možná až příliš a já si říkám, že právě na něm chce výrobce postavit celou propagaci zcela nového nápoje na trhu. Nesladí glukózo–fruktózovým sirupem, ale sacharozou a stévií. Množství cukru uvádí tabulka nutričních hodnot 7,1 g/100 ml. Potěšení z ovocných podílů je pouze několikaprocentní. Jablečné šťávy 2%, šťávy z granátového jablka 1%, 1% brusinky a 1% bezinky. Zajímavé. K tomu nějaký ten extrakt, klasika jménem kyselina citronová, přírodní aroma a dalších pár látek, o kterých jsem nikdy nic neslyšel. Moje celkem pozitivní naladění ze složení trošku pokazila zmínka o konzervantech benzoanu a sorbanu. Limonáda neprochází pasterací, a tak musí být nějak ošetřena, aby pár měsíců vydržela. Co se dá dělat.

Smarty Premium Drink v příchuti Black

Týjo, hustá barva. Očekával jsem tmavě červenou, do vínova hlavně díky brusinkové šťávě a šťávě z granátového jablka. Vůni má dobrou, ovocnou s nějakými asi květy v pozadí. A chuť? Smarty Black působí hustší než doopravdy je a přitom neobsahuje žádná zahušťovadla. Takže nejen na první pohled a vůni, ale také na první ochutnání Smarty navozuje pocit, že pijete opravdu "propracovaný" nealkoholický nápoj. A abyste věděli co pijete, pokusím se chuť popsat. Nasycený spíše slabě a určitě lépe chutnající ze Smarty skleničky. Po přijemných bublinkách ucítíte hlavně zvýrazněnou chuť ovocných šťáv, které dominují prakticky po celou dobu. Sladký tak akorát s kyselejším a malinko trpkým středem i závěrem bez nulového dojezdu, nebo jakékoliv pachuti na jazyku po polknutí. Celkem spokojenost, ale ve výsledku působí poněkud uměle, možná až překomplikovaně. Když neochutnáte, o nic nepříjdete!

Smarty Premium Drink v příchuti Black složení

Už na začátku jsem chválil nápad spojení názvu nealkoholického nápoje a jeho hlavního obrázkového motivu lišáka Smartyho. Chytré a nápadité. Barevný kontrast černého pozadí a červené lišky, co má za ušima, sedí dobře. Všechny doplňující informace najdete na zadní straně obalu a věřte, že se dočtete opravdu vše. Tak to má být – přehledně a jasně. Mrzí mě samotný plechovkový obal. Chápu, nápoj na trhu začíná a plechovka představuje asi nejjednodušší variantu, přecejenom by si ale "Premium drink", jak je psáno pod hlavním názvem Smarty, zasloužil skleněný (premium) obal. Třeba časem přijde. Ve výsledku mě Smarty Black nijak nepřekvapil a už se "těšim" na bráchu Smarty White.

Složení: voda, sacharóza, maltodextrin, dextróza, jablečná šťáva (2% z koncentrátu jablečné šťávy), šťáva z granátového jablka (1% z koncentrátu šťávy z granátového jablka), brusinková šťáva (1% z koncentrátu brusinkové šťávy), bezinková šťáva (1% z koncentrátu bezinkové šťávy), oxid uhličitý (sycení), regulátor kyselosti: kyselina citronová, extrakt z guarany, extrakt ze zelené kávy, N–acetyl–L–karnitin, extrakt ze zeleného čaje, dimethylaminoethanol tartrát, konzervanty: sorban draselný a benzoan sodný, přírodní aroma, barvivo: anthocyanin, extrakt z hořkých pomerančů, sladidlo: steviol glykosidy