Rytířský Kvass od roku 1863

Rytířský Kvass od roku 1863
Výrobce: SIA
Objem: 1000 ml
Obal: PET lahev
Název: Kvass rytířský
Příchuť: Přírodní obilná
Typ nápoje: Limonáda
Přibližná cena: 28 Kč (za 100ml 2.8 Kč)
Energetická hodnota: 156 kJ (37 kcal) ve 100ml
Koupeno: Česká republika
Vyrobeno: Lotyšsko

Kvass. A ještě k tomu rytířský. Mám rád rytíře a doufám, že budu mít také rád nealkoholický nápoj dovažený z Lotyšska. Dostala se mi do ruky varianta balená v PETu objemu 1 litru.

Musím se přiznat, že nevím do jaké kategorie nápoj zařadit. Není to tak úplně limonáda, ale nejvíce se tomu blíží. Složení má Kvass velice zajímavé. Potěšil mě cukr jako sladidlo (5,6 g/100 ml) a překvapil mě základ chuti pocházející z žitno–ječmenného sladu. Také nápoj obsahuje droždí a probíhá přirozenou fermentací, čili kvašením. Díky tomu může obsahovat až 0,4% alkoholu. Škoda, že obsahuje kyselinu citronovou, bylo by jinak hodnocení za 1. Žádné konzervanty a podobné srágory totiž v nápoji nenajdete. Už se nemůžu dočkat jak rytířský Kvass chutná.

Rytířský Kvass od roku 1863

Přivoněním k nápoji po otevření lahve jsem se trošku zaxichtil. Voní zajímavě. Což zařizují asi kvasnice, nebo celý proces kvašení. Po nalití do skleničky už to není tak hrozné, slabá vůně podobná tmavému pivu. I barva má tmavší odstín. A chuť? Výborná. Přesně jak má být nasycený nápoj začíná nejprve trošku nakyslou a postupně přijemně nasládlou chutí vzdálenou znovu zmíněnému tmavému pivu. Na závěr ucítíte trošku nahořklý dozvuk. Chuť není nijak "agresivní" nebo příliš výrazná, což považuji za výhodu. Všechny zmíněné chutě, které zaznamenáte jsou perfektně vyvážené a mně to chutná. A to hodně!

Litrová PET lahev má obyčejný tvar, jednoduchý z žádnými výlisky rozeznatelnými hmatem. Na co taky že. Etiketa také jednoduchá ikdyž celkem výrazná. Nápis "Kvass" v modrém pruhu na červené pečeti dává nápoji určitou historickou hodnotu, nebo jak to nazvat. To podtrhuje i nápis "ANNO 1863". Na boku etikety najdete pěkně a srozumitelně popsané složení, nutriční hodnoty a zmínku o výrobci. Škoda jen, že etiketa na lahvi příliš neseděla a trošku to kazilo dojem celému výrobku. I tak ale rozhodně doporučuji vyzkoušet, jelikož se jedná o zcela netradiční vyjímečný nápoj. Objednávejte na eshop.provita.cz

Kvass obsahuje: vodu, cukr, žitno–ječmenný slad, antioxidanty: kys. mléčnou, citronovou, CO2, pekařské droždí, kys. askorbovou (vit. C).

Ještě taková poznámka pod čarou. Dopil jsem Kvass druhý den a byl už dost vyprchaný. Bublinky chyběly, celou chuť nápoje příjemně podtrhují. A tak doporučuji vypít ten den, kdy nápoj otevřete.