Royal Crown cola známá více jako RC cola

Royal Crown cola známá více jako RC cola
Výrobce: Kofola, a.s.
Objem: 1500 ml
Obal: PET lahev
Název: RC cola
Příchuť: Kolová
Typ nápoje: Limonáda
Přibližná cena: 21 Kč (za 100ml 1.4 Kč)
Energetická hodnota: 186 kJ (44 kcal) ve 100ml
Koupeno: Česká republika
Vyrobeno: Česká republika

Royal Crown cola, známější u nás jako RC cola, čti [Ár Sí kola], vznikla roku 1905 v emerickém státě Georgia. No a jak je něco z USA… Znovu stál u zrodu tohoto kolového nápoje lékárník. Tentokrát to byl Vojtěch Šofr, totiž co to plácám Claud A. Hatcher (tato dvě jména se mi dost pletou) a po Coca–Cole a Pepsi vznikla značka Royal Crown cola. V České Republice vyrábí v licenci RC colu společnost Kofola a.s.

Podle názvu RC cola ihned poznáme, že jde o kolový nápoj. Sladký jako cumel a podobnost s Coca–Colou čistě náhodná. Stejně tak lze ale říci, že Coca-Cola se podobá RC cole. Velice těžko se srovnávají tyto dvě limonády. RC Cola se rozhodně lépe pije, jelikož patří k těm středně nasyceným. To mně vyhovuje, ale věřím, že někdo má radší více bublinek v kolovém nápoji–limonádě. Podle etikety obsahuje RC cola 10,8 g cukrů na 100 ml. Přesněji řečeno "10,8 g sacharidu z toho cukrů 10,8 g". Sladivost způsobuje také glukózo-fruktózový sirup, u kterého se ale už nedozvíme, kolik se ho v RC cole nachází. Proč je použit cukr i sirup? Zřejmě z důvodu úspory nákladů. Díky sladkosti nápoje máte neustálou potřebu RC colu upíjet. Přijemná zprava zní – žádná pachuť po polknutí. Škoda, že nám složení kazí společnost kyseliny fosforečné, z čehož vyplývá hodnocení složení známkou čtyři. Jinak v nápoji nic hrozného neplave, to potěší. A ještě abych zmínil barvu a vůni (aby jste si ji dovedli dobře představit) tak barva a vůně – klasická RC cola. Rozhodně pijte vychlazené, pač jinak cítíte jenom cukry a teplý nápoj opravdu nechutná.

Jelikož patří RC cola mezi "produkty Kofoly", stáčí ji výrobce do stejné lahve jako nedávno recenzovanou Kofolu Vanilkovou či Oranginu. Z toho vyplývá kvalitní tvrdá PETka s klasickým úzkým hrdlem a víčkem. Etiketa fóliová s jednoduchým potiskem ženy v plavkách s barvami modrou, bílou a červenou. Neurazí, ani nenadchne. Až na tu kyselinu fosforečnou jde o slušný produkt na trhu a rozhodně přijemná cenová varianta k již zmíněné konkurenci.

Složení:Voda, cukr, glukózo-fruktózový sirup, oxid uhličitý, kyseliny: kyselina fosforečná, kyselina citronová; barvivo E150d, aroma, kofein (max. 15mg/100ml)