Primátor Multivitamin ovocný nápoj sycený?

Primátor Multivitamin ovocný nápoj sycený?
Výrobce: PRIMÁTOR a.s.
Objem: 330 ml
Obal: Skleněná lahev
Název: Primátor Multivitamin ovocný nápoj
Příchuť: Multivitamin
Typ nápoje: Limonáda
Přibližná cena: 6 Kč (za 100ml 1.82 Kč)
Energetická hodnota: 181 kJ (42 kcal) ve 100ml
Koupeno: Česká republika
Vyrobeno: Česká republika

Před pár dny jsem byl za přáteli na pivu a jedno z dítek tam pilo limonádu Primátor Multivitamín ovocný nápoj. Moment, tak ted nevim jestli limonádu nebo ovocný nápoj. Nicméně hlavně podle složení bych to dítěti nekoupil ani náhodou.

Limonády Primátor se vyrábí v pivovaru Náchod. Kromě velkého sortimentu piv nabízí Primátor i sycené a nesycené ochucené nealko nápoje. A ještě vlastně sycenou vodu. Po hlubším průzkumu vidím, že z ochucených jsou v nabídce čtyři příchutě, a to Multivitamín, Cola, Malina a Hrozno. Dnešní ochutnávka patří Multivitamínu, který jako jediný není limonádou, ale nesyceným ovocným nápojem.

No... Primátor Multivitamín ovocný nápoj vypadá jako nasycený. Ovšem etiketa o oxidu uhličitém mlčí. Mám silné podezření, že onen efekt bublinek v nápoji způsobují konzervanty benzoan a sorban. Kromě nich obsahuje Primátor Multivitamín také arabskou gumu, glycerolester borovicové pryskyřice a karubin. To bychom měli ty horší věci. Potěší slazení cukrem (10,5 g/100 ml), neškodné barvivo beta karoten a neutrální "aroma". Nevím jaké. Ale nepřírodní. Dále Primátor Multivitamín obsahuje 5% ovocné šťávy (proto ovocný nápoj). Šťáva se skládá z tropického ovoce a pomeranče.

Primátor Multivitamin ovocný nápoj sycený?

Podle vůně ihned cítíte multivitamín. Většina těch multivitamínů na trhu má skoro stejnou vůni. Silnou. Nejenom vůni, ale i jasně oranžovou barvu. I chutí není Primátor Multivitamín nijak výjimečný. Klasická tropická směs. Na začátku zaznamenáte "bublinky" a pak hned výrazný charakter multivitamínu. Ten jak rychle přijde, tak rychle odezní. Po polknutí znovu cítíte sladkost nápoje a téměř neznatelné dobře maskované chemické podíly. Opravdu ale skoro neznatelné. Na můj vkus by mohl výrobce ubrat na cukrech, přece jenom 10,5 gramu není málo. Jestliže opravdu výrobce nepřidává oxid uhličitý a efekt nasycení je z přidané chemie, tak... víte co.

I lahvičky Primátora patří k těm zajímavějším, podobně jako ZONky. Ovšem Primátoři mají podstatně hubenější vzhled. I tak se dobře odlišují od konkurence. Na čelní straně etikety dobře rozeznáte příchuť nejenom podle obrázků směsi ovoce, ale i podle popisku. Možná bych znovu volil kontrastnější barevné pozadí, než je současná oranžovo–červená. Na zadní straně se dozvíte klasické základní informace o složení a o výrobci. Nijak nepřekvapil dnešní Primátor Multivitamín (sycený?) ovocný nápoj. Uvidíme další příchuť. No a pravda, lidová cena v potravinách v Náchodě 6,- plus vratná záloha.

Složení: voda, cukr, kyselina citronová, pomeranč. šťáva, šťáva z tropického ovoce, směs vitamínů, aroma, stabilizátory E414, E445, E410, konzervanty 4202, E211, barvivo E160e.