Pomerančová limonáda z Kolína - Koli Oranž

Pomerančová limonáda z Kolína - Koli Oranž
Výrobce: Ing. Pavel Vavruška Sodovkárna Kolín
Objem: 330 ml
Obal: Skleněná lahev
Název: Koli Oranž
Příchuť: Pomeranč
Typ nápoje: Limonáda
Přibližná cena: 8 Kč (za 100ml 2.42 Kč)
Energetická hodnota: 140 kJ (33 kcal) ve 100ml
Koupeno: Česká republika
Vyrobeno: Česká republika

Dnes tu mám zase něco z české produkce. Oranžádu Koli ze sodovkárny Kolín. Po červené Koli Malině přichází žluto–oranžový Koli pomeranč Oranž. Sodovkárna v Kolíně patří k těm klasickým výrobám nealko nápojů u nás a troufám si říci, že úspěšně konkuruje nadnárodním společnostem působícím kromě České Republiky po celém světě.

Musim se přiznat – baví mě tyhlety skleněné lahvičky s korunkovým pivním vičkem, které otevřete třeba i zubama. Což narozdíl od Dave Listera nedělám. Po klasickém zasyčení cítím nějaké ty pomeranče ano. Příjemná vůně i když slabá. Chuť ale patří k těm méně výrazným pomerančovým. Možná je to způsobeno konkrétním aromatem, možná něčím jiným. Takhle podle informací z etikety to ale nepoznám. Škoda konzervantu E211 – Benzoan Sodný když už v nápoji plave kyselina citronová, která (mimo jiné) slouží také jako konzervant. Nasycení (další forma konzervace) tak akorát, trošku štiplavější, zřejmě z důvodu typu stroje na výrobu limonády i přídavku konzervantu. Někomu množství oxidu uhličitého může vyhovovat, já bych u Koli Oranž uvítal jemnější bublinky. Rozhodně chválím nulový přídavek umělých sladidel a klasický cukr jako sladidlo. Žádné glukózo fruktózo tohleto. Barvivo betakaroten patří k těm absolutně neškodným, narozdíl od červeného azorubinu u Koli Malina. Celkově lze říci, že Koli Oranž patří chutí k takové limonádové klasice. Nemusí být ani vychlazený.

Když už si nebudete jisti příchutí podle barvy nápoje, z etikety ji poznáte ihned. Pomeranče rozpozná každý, škoda jen potisku datumu spotřeby, který do etikety zasahuje právě v části, kde je ovoce zobrazeno. Na lahvičce ve skle vytlačený nápis Koli pěkně doplňuje Koli nápis na etiketě. Uhádnout odkud limča pochází tak není žádný problém. Skleněné lahvičky z Kolína patří mezi ty vratné. Bez zálohy, když budete mít štěstí, pořídíte Koli Oranž do deseti korun.

Složení: Voda, cukr (8 g/100 ml), kyselina citronová, kyselina askorbová, oxid uhličitý, aroma, barvivo betakaroten, konzervováno E211.