Pepsi Cola

Pepsi Cola
Výrobce: PEPSICO CZ s.r.o.
Objem: 1500 ml
Obal: PET lahev
Název: Pepsi
Příchuť: Kolový nápoj
Typ nápoje: Limonáda
Přibližná cena: 26 Kč (za 100ml 1.73 Kč)
Energetická hodnota: 173 kJ (41 kcal) ve 100ml
Koupeno: Česká republika
Vyrobeno: Česká republika

Jednu dobu oficiálně jako Pepsi–Cola, nyní zřejmě jednoduše jako Pepsi. Tradiční kolový nápoj, který vyrábí společnost PEPSICO, vznikl pochopitelně v USA roku 1893 v lékárně u pana lékárníka Caleba Bradhama. Původní název limonády byl “Brad’s drink”.

Až roku 1898 vznikl současný název složený ze slov "pepsin" a "cola". V začátcích společnost prodávala pouze sirup, který si pravděpodobně lidé doma míchali s vodu. V roce 1905 začal pan lékárník prodávat limonádu v šesti uncových lahvích. Americká unce představuje objemově necelých 30 ml. Rozvoj společnosti dál pokračoval a v roce 1973 se Pepsi Cola začala vyrábět také v Československu.

V současné době plní PEPSICO svoji Pepsi do mnoha druhů obalů. Plechovky, sklo, PET lahve i plastové vaky, kde je naplněn pouze sirup sloužící k výrobě Pepsi v postmixech v restauracích, či jídelnách. Já jsem pořídil Pepsi v 1,5 litrové PET lahvi za celkem slušnou cenu. Nevím proč, ale osobně mi je Pepsi sympatičtější než "více známá" Coca–Cola, i když kolové nápoje kupuji velice málo. V poslední době prakticky pouze z důvodu jejich zrecenzování.

Tak jako vždy u limonád i Pepsi je nasycená a tak ucítíte její vůni ihned po otevření. Kolová přivuň patří ke klasice, nepříliš výrazná, tak akorát. Potěšila mě míra nasycení a vůbec jemnost bublinek nápoje a ve finále i jemnější chuť samozřejmě. Nápoj se tak lépe pije. Po odeznění bublinek v ústech ucítíte samotnou chuť. Přesto, že obsahuje 11g cukru na 100ml (nejvíce z tria Pepsi, Coca–Cola, RC Cola), nepůsobí tak sladce. Možná má takový více karamelový nádech, nebo tak něco. Žádný ocas po polknutí. S chutí jsem rozhodně spokojen, i když nejvíce asi rozhlodla míra a jemnost nasycení. Vyzkoušejte sami.

Sám preferuji jednoduchost a originalitu, což Pepsi splňuje na 100%. Na foliové etiketě tak vidíte pouze klasické tříbarevné Pepsi logo a nápis "pepsi". Písmeno "e" v názvu má lehkou vlnku, což zajímavě oživý samotný pepsi font. Přesto bych ještě pár detailu přidal. Nechápu, proč název "pepsi" píše výrobce s malým prvním pismenem, když například na webu se píše s velkym. Jde přece o název nápoje ne? Určitě to tak ale bude záměrně, možná z důvodu "nenarušení" vzhledu nápisu "pepsi". K lávi nemám žádných výhrad. PETka s klasickým víčkem má jednoduchý tvar a poctivé zpracování, podobně jako např. Dr Pepper. Ve finále se musim přiznat, že mezi kolovými nápoji u mě limonáda Pepsi–Cola rozhodně vede. Jo a nepít nevychlazené!

Složení: voda, fruktózo–glukový sirup (resp. fruktózo–glukový sirup a cukr*), oxid uhličitý, barvivo: karamel (E150d), kyselina: kyselina fosforečná, aroma: kofein, přírodní aroma. *Použití cukru označeného kódem "C" za datem minimální trvanlivosti.

Ještě dodatek ke složení. Trošku mě mate. Chápu to tak, že výrobce někdy použije jako sladidlo fruktózo–glukózový sirup a jindy fruktózo–glukózový sirup a cukr (asi tedy méně sirupu v nápoji). Sirup považuji za levnější a ne tak kvalitní náhražku cukru, a tak jestli můžete, vybírejte v regálech Pepsi s označením písmena "C" za údajem maximální trvanlivosti. Informaci najdete hned pod uzávěrem lahve.