Limonáda KAZOUZA 1941 s příchutí Tamarindu

Limonáda KAZOUZA 1941 s příchutí Tamarindu
Výrobce: z Libanonu
Objem: 275 ml
Obal: Skleněná lahev
Název: KAZOUZA 1941 Tamarind
Příchuť: Tamarind
Typ nápoje: Limonáda
Přibližná cena: 26 Kč (za 100ml 9.45 Kč)
Energetická hodnota: Neuvedeno
Koupeno: Česká republika
Vyrobeno: Libanon

Po ovocném nápoji alWaha pomeranč ze Saudské Arábie nabízím recenzi nápoje Kazouza pro změnu z Libanonu. Na první pohled asi nejvíce zaujme neobvyklý tvar skleněné lahve. Jsem moc zvědav, jak bude tahleta Kazouza chutnat.

Než otevřu, přivoním a ochutnám, nejprve složení prozkmoumám. Nápoj by měl mít příchuť exotického ovoce zvaného Tamarind. Jsem rád, že se toto ovoce nachází v nápoji v přírodní podobně, žádná chemická náhražka. Pak mě potěšila přítomnost citronové šťávy (5%). Neutrální kyselina citronová a karamelové barvivo a pak... tu–du–dum–tum. Sukralosa, benzoan sodný, sorban draselný a pro mě trošku záhadná "růžová voda". V originále "rose water". Zřejmě nějaké červené barvivo. Množství cukrů, nutriční hodnoty ani energetickou hodnotu etiketa neuvádí.

Limonáda KAZOUZA 1941 s příchutí Tamarindu

Kazouza Tamarind voní trošku jako kolový nápoj s přídavkem nějakého koření. Barvu má podobně kolově tmavou. Přes příjemné nasycení ihned ucítíte velké množství cukrů. Dočetl jsem se, že Tamarind plod obsahuje více než 50g cukru na 100g plodu. A nápoj je opravdu hodně sladký. Nechápu pak, proč výrobce přidává sladidlo sukralosu. Po citronové šťávě ani památky, trpkost či kyselost prakticky v limonádě necítím. Ono kořeněné pozadí vůně samozřejmě ucitíte i na jazyku. Jakmile odezní zmíněna sladkost, přichází na řadu právě ten kořeněný závěr. Na webu popisují přichuť jemně do datlí. To mi ale moc nepřijde. Osobně příchuť nedokážu k ničemu přirovnat.

Lahev se zajímavě, netradičně vlní a s tím souvisí umístění a velikost etiket. Hlavní část nalepil výrobce hned pod hrdlo a najdete tam zobrazený strom Tamarindu s plody. V dolní menší části etikety čtu nápis "Kazouza 1941". Zkoumal jsem nazev na těch našich internetech a původ názvu vypadá, že pochází z emeriky a to konkrétně Californie. No nevim, co potom ten Libanon? Zjistím a doplním. Škoda, že nám etiketu a celý vzhled kazí přelepená česká verze s černým textem na bílem podkladu. Proč aspoň dovozce nenalepil tuhle samolepku někam stranou? To, co nejvíce potěší je tzv. twist–off víčko. Tedy klasická korunka, co známe z českých limonad (např. Primátor Cola) ale otevřete ji bez otvíráku rukou. Podobně jako jakékoliv šrobovací víčko. Nebýt v nápoji benzoan, sorban a sukralosa, byl bych spokojen.

Složení: sycená voda, cukr, citronový džus (5%), kyselina: kyselina citronová, karamelová barva, růžová voda, sukralosa, benzoát sodný, sorbit draselný, přírodní tamarindová příchuť.