Limonáda Dr Pepper

Limonáda Dr Pepper
Výrobce: PEPSICO CZ s.r.o.
Objem: 1500 ml
Obal: PET lahev
Název: Dr Pepper
Příchuť: Višeň
Typ nápoje: Limonáda
Přibližná cena: 30 Kč (za 100ml 2 Kč)
Energetická hodnota: 119 kJ (28 kcal) ve 100ml
Koupeno: Česká republika
Vyrobeno: Česká republika

S názvem Dr Pepper mám trošku problém i když pořád lepší, než kdyby se jmenoval třeba Kratochvíl. Je ale fakt, že já bych někdy vypil i Kratochvíla. Vzpomínám si, když přišel Dr Pepper na trh, byla to menší revoluce a výrazná novinka mezi chutěmi. Dnes jsem si na něj sotva vzpomněl.

Dříve prodávala Dr Peppera v licenci společnost PEPSICO. Dr Pepper totiž patří firmě Schweppes. V současné době zajištuje jeho distribuci na českém trhu společnost Karlovarské minerální vody. Schweppes patří k velkým světovým hráčům a vlastní také například Oranginu, kterou ale na našem trhu distribuuje Kofola.

Dr Pepper ve mně svým názvem evokuje peprnou chuť i vůni. Po otevření PET lahve se na Vás vyhrne dost podmanivá vůně. Tváří se jakoby kořeněná něčím "peprným". Podle složení ale žádné přídavky koření nebo čehokoliv pepřícího limonáda neobsahuje. Ty jo, ta vůně je až návyková. Už vím, cítím višně, nebo třešně a možná lehce karamel. Dr Pepper má v sobě cukry i sladidla. A má tudíž přesně tu vlastnost, kdy se poprvé napijete a máte potřebu lahev dopít. Ještě, že jsem proti této zákeřnosti imunní, no ačkoliv...

Chutí patří mezi něco výjimečného, o tom není pochyb. Celou dobu kromě cukrů cítíte takovou lehce kořeněnou višeň. Nechápu proč výrobce přidal k cukru sladidlo. Hlavně asi díky aspartamu a sukralose vzniká chvilku po polknutí ona nepříjemná pachuť na jazyku. A hned přichází pocit znovu se napít. Všechna pozitivní chuť je tak z největší části způsobena celkovou sladkostí Dr Peppera. Nasycení oxidem uhličitým by mohlo být na můj vkus menší, limonáda by ale pak působila ještě sladšeji.

Obalem se výrobek neřadí mezi žádné výjimečnosti. PET lahev má lehké vroubkování a není nijak speciálně tvarovaná. Takový standard. Stejně tak etiketa není jakkoliv zajímavá, kde kromě nápisu "Dr Pepper" naleznete nějaké černobílé klikyháky. V regálu plném nápojů poněkud zaniká. Po drobných inovacích nejenom obalu, ale i chuti, věřím, že by měl nápoj potenciál najít si více nových zákazníků.

Složení: Voda, cukr (6,8g/100ml), oxid uhličitý, barvivo: karamel (E150d), kyselina: kyselina fosforečná, aroma, aroma: kofein, sladidla: acesulfam K a sukralosa