Kolínská limonáda ve skle Koli Malina

Kolínská limonáda ve skle Koli Malina
Výrobce: Ing. Pavel Vavruška Sodovkárna Kolín
Objem: 330 ml
Obal: Skleněná lahev
Název: Koli Malina
Příchuť: Malina
Typ nápoje: Limonáda
Přibližná cena: 8 Kč (za 100ml 2.42 Kč)
Energetická hodnota: 140 kJ (33 kcal) ve 100ml
Koupeno: Česká republika
Vyrobeno: Česká republika

Česká limonáda z Kolína s malinovou příchutí. Můžu říci, že jde o takovou klasiku, kterou si pamatuji z dětství a která se vyráběla za komančů. Skleněná lahvička 0,33 l pravda modernizovaného tvaru s moderní etiketou plná jasně červené limonády. Pan Vavruška ve své sodovkárně vyrábí hodně příchutí v tomto obalu.

Potěšila mě informace u obchodníka, kde jsem nápoj koupil, že neobsahuje umělá sladidla. První pozitivní zpráva hned na úvod. Kromě klasické červené barvy je i klasická vůně nápoje. Maliny poznám, jsou ale něčím šmrncnuté, navoněné. Rozmačkané maliny takto rozhodně nevoní. Chuť patří také ke klasice. Malina ale není tak výrazná jak bych očekával. Cukry ucítíte pouze zlehka, přesto, že jich je v nápoji 8g na 100ml. Výrobce přidává do nápoje červené barvivo azorubin a konzervant benzoan sodný. Nedokáži posoudit jakou barvu by měl nápoj bez barviva, respektive jakou barvu by měl sirup, který dodává charakter celého nápoje. Rozhodně bych ale volil barvivo přírodní. Benzoan taky nic moc. Bez těchto dvou přísad by mohla být chuť limonády lepší. Byla by ale třeba také dražší a pro mnoho zákazníků tak nedostupná. Koli Malina je středně nasycena a množství oxidu uhličitého příjemně podtrhuje chuť limonády.

Výrobce používá papírovou etiketu, ze které ihned poznáte o jaký jde výrobek a jakou má příchuť. Působí na mě neutrálně, osobně bych volil jiné zobrazení malin. Lahve jsou označené nápisem "Koli". Slovo "Koli" je na lahvi přímo z výroby vytlačeno a po hmatu rozeznatelné. Sodovkárna si tak kdykoliv kdekoliv pozná své sklo. Samozřejmě vratné. Nevýhoda pro výrobce u skla s papírovou etiketou spočívá v investici do myčky lahví, která svou pořizovací cenou a energetickou náročností představuje nezanedbatelnou položku v nákladech.

Složení: voda, cukr (8g/100ml), kyselina citronová, oxid uhličitý, aroma, barvivo azorubin, konzervováno E211