Kofola Vanilková

Kofola Vanilková
Výrobce: Kofola, a.s.
Objem: 1500 ml
Obal: PET lahev
Název: Kofola Vanilková
Příchuť: Vanilka
Typ nápoje: Limonáda
Přibližná cena: 22 Kč (za 100ml 1.47 Kč)
Energetická hodnota: 153 kJ (36 kcal) ve 100ml
Koupeno: Česká republika
Vyrobeno: Česká republika

Vanilková kofola. Zajímavý nápad a kombinace chutí. Dostával jsem poslední dobou doporučení na zhodnocení této limonády, že prý je dobrá. Kofola dnes kromě originálu a vanilkové vyrábí také příchutě extra bylinková, citrus, bez cukru, festivalová a višňová. Dnes se tedy podíváme na vanilku.

Hodně mě zaujala vanilková příchuť a byl jsem kromě chuti moc zvědavý na vůni. Vanilka prakticky přebíjí vůni samotné kofoly. Což ale nijak nevadí, naopak. Je přijemně podmanivá a nepůsobí vůbec uměle a není také nijak moc silná. Ná úvod hned milé překvapení. Po příjemné vůni ještě příjemnější chuť. Nejsem žádný kofolový maniak a osobně kolové nápoje nijak nevyhledávám, ale tahle kofola je fakt dobrota. Po napití samozřejmě cítíte klasickou chuť kofoly originál, pak ale hned nastupuje vanilka. Vůně i chuť vanilky mi přijde takova "opravdová" rozhodně výraznější a chuťnější než třeba příchuť vanilky u vanilkové zmrzliny. Mňam. Zpravidla u mě bývá chvilku po polknutí kofoly pachuť na jazyku, která Vás trošku nutí znovu se napít. I v případě Vanilkové to není vyjímka, ikdyž pachuť je slabší. Malá vada na kráse jinak vychvalované chuti. Nasycení tak akorát, Orangina byla ale sycena ještě lépe, když už hovoříme o limonádách z produkce společnosti Kofola a.s. Škoda, že tak pozitivní začátek kazí složení v podobě konzervantu a barviv. Benzoan sodný jako konzervant a barvivo E150d. Pak ještě nějaká ta aromata, ale naštěstí také přírodní aromata mezi která se řadí vanilkové přírodní aroma a ještě bylinný a lékořicový extrakt.

Rozhodně musíte pít nápoj vychlazený o tom žádná. Koupil jsem balení 1,5 litru a po první ochutnávce vrátil lahev zpátky do lednice. Po několika hodinách znovu nalil a Vanilka jakoby byla méně cítit. Nevím jestli z důvodu částečného vyprchání oxidu uhličitého nebo čím to je, ale kofola vanilka už tolik nevoněla a típ pádem ani v chuti nebyla vanilka tak znát. Z toho plyne vypít ihned po otevření. No uvidíte sami.

Výrobce používá kvalitní PET lahve, etikety, uzávěry, vše jednoduché a originální. Hlavně kvalitě PETky nemám co vytknout, na víčku se ve výrobě také nešetřilo. Etiketa by mohla být možná trošku více zajímavá, ale jelikož jde o "klasický český" nápoj, výrobce se s etiketou kofoly nepouští do žádných větších akcí. Ono asi není ani potřeba. Když v budoucnu dostanu náhodou chuť na kolovou limonádu, vyberu si kofolu vanilkovou.

Složení: Voda, sirup KOFO® (ovocný sirup, cukr (9 g/100 ml), glukózo–fruktózový sirup, voda, karamel – pálený cukr, barvivo E150d, kyselina citronová, chlorid sodný, esence pro KOFO® – aroma, bylinný extrakt – přírodní aroma, lékořicový extrakt &ndas; přírodní aroma, kofein (max. 15 mg/100 ml); konzervant E211), přírodní vanilkové aroma, aroma, oxid uhličitý.