Kofola Meruňková

Kofola Meruňková
Výrobce: Kofola, a.s.
Objem: 1500 ml
Obal: PET lahev
Název: kofola MERUŇKA
Příchuť: Kolový nápoj s meruňkou
Typ nápoje: Limonáda
Přibližná cena: 23 Kč (za 100ml 1.53 Kč)
Energetická hodnota: 153 kJ (36 kcal) ve 100ml
Koupeno: Česká republika
Vyrobeno: Česká republika

Už je to nějaký ten čtvrtek, co vznikla recenze na ochucenou Kofolu Vanilkovou. Přesněji více než pět let. Vzpomínám, že mi limonáda celkem šmakovala, i když se ji člověk rychle přepil a chuť sklouzávala k jakési lehké převoněnosti. Jsem celkem zvědav na tuhle meruňkovou variantu.

Ano, obsahuje trošku meruňkové šťávy a to celých 0,1 %. Troufám si tvrdit, že je to hlavně pro dobrý pocit spotřebitele, protože by vše šlo zařídit jednoduše kapkou aromatu. Nejlépe přírodního. Chuť kolové limonády lze přecejen snadněji podbarvit kořením než ovocem. Jinak složení meruňkové Kofoly nepřichází s ničím novým, proč by také. Neberte moji poznámku o množství meruňkové šťávy nijak negativně, ve spojení s aromatem jistě meruňkovým bude hádám 0,1 % až až. Jde totiž hlavně o vůni než aby se výrobce snažil zajistit chuť ovoce větším množstvím než je například 1 %. Nemluvím o nektaru nebo ovocném nápoji, ale o limonádě, kde zpravidla stačí chutě pouze lehce podbarvovat, osladit, nasytit a před napitím dobře vychladit. Moje dnešní Kofola meruňková má teplotu akorát ke konzumaci, tak pojď.

Kofola Meruňková

První přivonění mi navozuje vzpomínky na žluté limonády ve skleněné 300 ml lahvičce s korunkovým víčkem. Jakoby pomeranč. Ve skleničce už necitím téměř žádnou vůni, a tak je alespoň můj přístup k nápoji stále neutrální bez předsudků. A je to tady. Už zase! Bublinky. Po nalití do skleničky vznikne na vrchu hustá pěna, která se rychle rozplyne načež limonáda působí jako bych ji měl už týden načatou v ledničce. Málo nasycená. Dobrá, Coca–Cola je druhý extrém, ale dle mého limonáda mám mít přece dostatečný obsah oxidu uhličitého ne? Mají to snad všechy Kofoly a nebo to mají pouze jenom ty mnou ochutnané? Samotná podbarvenost chuti meruňkou přitom pusobí zajímavě, chutně, má pouze slabounký nádech a nijak nedominuje kofolovité chuti. Žádný negativní dozvuk na jazyku, hořkost, či jiné podobné chuťové nedokonalosti. Receptura na jedničku. Tak proč prostě ta nenasycenost (smutný smajlik)?

Kofola Meruňková

K designu a obalu není moc co vytknout. Podobně jako jiné velké značky na trhu i Kofola jede v zaběhnutých kolejích a u designu svých hlavních výrobků nijak zvlášť neexperimentuje. Co také měnit na vzhledu jménem Kofola. Meruňková příchuť se trošku hůřeji odhaluje hned na první pohled podle barvy v regálech obchodů, jelikož oranžová meruňka se dost podobá základní okrové barvě Kofoly kofolovité. Motivy plodů meruněk společně se srdíčky na jakýchsi větvičkách stromů působí vtipně a hezky obklopují název a podnázev produktu a bílý podklad etikety pěkně kontrastuje s tmavým nápojem. Paráda. Mám celkový dojem z limonády veskrze pozitivní, ale hodně opravu hodně kazí chuť nízká úroveň nasycení. Je to škoda, protože všechno ostatní se Kofole rozhodně povedlo. Chce někdo přijít dopít tu 1,5 litrovou lahev, co se tu na mě dívá? Já ji sám nedam...

Složení: voda, sirup KOFO® (ovocný sirup, cukr, glukózo–fruktózový sirup, voda, karamel – pálený cukr, barvivo E150d, kyselina: kyselina citronová, chlorid sodný, esence pro KOFO® – aroma, bylinný extrakt – přírodní aroma, lékořicový extrakt – přírodní aroma, kofein, konzervant E211), oxid uhličitý, meruňková šťáva z koncentrátu (0,1%), aroma.